MATERIAŁ INTERNAUTY
Aktualizacja:

"Mam haka na raka" w Kaliszu

"Do głównych symptomów czerniaka kwalifikujemy przede wszystkim pojawienie się czarnego guzka. Położony jest on w obrębie piętn barwnikowych" - to fragment ulotki przygotowanej przez grupę uczniów z klasy 1 TzF Technikum nr 4 im. ks. J. Sieradzana Zespołu Szkół Techniczno-Elektronicznych w Kaliszu, która w składzie: Dorota Król, Daria Maciaszek, Ewelina Molka, Adrian Sobótkowski i Mateusz Nowak pod opieką Katarzyny Reszke i Marty Giergenis-Lemańskiej przystąpiła do VI edycji ogólnopolskiej akcji "Mam haka na raka" organizowanej przez Polską Unią Onkologii pod patronatem Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Ministra Edukacji Narodowej oraz Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej.  Tegoroczny "hak" poświecony jest rakowi skóry.

Celem akcji jest informowanie o chorobie, przede wszystkim uświadomienie jak największej liczbie osób, że czerniak – wcześnie wykryty – jest w ponad 90 % uleczalny.

 

Z inicjatywy uczniów zaangażowanych w projekt kilkudziesięciu młodych ludzi z ZSTiE wzięło udział w happeningu: z przypiętymi żółtymi wstążeczkami, które symbolizują walkę z czerniakiem, przemaszerowali ulicami Kalisza rozdając przechodniom zaprojektowane przez siebie ulotki, zachęcając do działań profilaktycznych i zbierając od nich podpisy pod deklaracją, że w ciągu najbliższego roku wykonają profilaktyczne badania diagnostyczne.

Spacer zakończył się Rynku Głównym, uczniowie wypuścili w niebo żółte balony wypełnione helem. Flash mob był częścią większej kampanii medialnej, którą planują uczniowie, kolejne punkty to wykłady i prelekcje w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych. Honorowy patronat nad akcją objęli już Prezydent Miasta Kalisza dr inż. Janusz Pęcherz oraz Pleszewskie Centrum Medyczne.

 

źródło: Izabela Fietkiewicz-Paszek