tvnpix
Warmia i Mazury 16

Malowniczy Ządźbork, zamki i jeziora. Reporterzy 24 zapraszają na Warmię i Mazury

Reporterzy 24 otwierają wrota Warmii i Mazur. Jednocześnie udowadniają, że to nie tylko jeziora, ale także malownicze zamki i miejsce kulturalnych spotkań.
Warmia i Mazury

 

Reporterzy 24 i redakcja Kontaktu 24 kolejny raz zapraszają do podróży po Polsce. Zwiedziliśmy już pięć województw:


Jak zwiedzić Małopolskę nie ruszając się z domu? Z Reporterami 24

Farma iluzji, Zalew Zegrzyński, warszawska starówka. Mazowsze oczami Reporterów 24

Morze, jeziora i... strzały z armaty. Reporterzy 24 zapraszają na Pomorze

Schody-kredki, kolebka rocka, pierwsza stolica i piramida. Odkryj Wielkopolskę z Reporterami 24

Padwa północy, Wietrzna Góra i polskie koniki. Reporterzy 24 zapraszają do województwa lubelskiego

Razem z Reporterami 24 tworzymy przewodnik po najciekawszych miejscach Polski. Podpowiadamy, które z nich warto odwiedzić i co w nich zobaczyć. Tym razem zwiedzamy województwo warmińsko-mazurskie. W naszym Gorącym Temacie pokazywaliście swoje ulubione punkty na mapie regionu.

Serce Warmii i Mazur - Olsztyn

Stolica województwa warmińsko-mazurskiego leży w południowej części Warmii. Olsztyn ma około 175 tys. mieszkańców. Miasto leży nad rzeką Łyną i kilkoma jeziorami - między innymi Ukiel, Kortowskie, Długie. Prawa miejskie uzyskał 1353 r. Serce Warmii i Mazur możecie zobaczyć z lotu ptaka na zdjęciach lucasa-mantiuka i od strony pięknych jezior, które fotografowała gosiatomas.

 

 

Mikołajki - perła Mazur

Mikołajki leżą w przesmyku pomiędzy dwoma wąskimi jeziorami rynnowymi: Mikołajskim i Tałty. Miasteczko jest jednym z najpopularniejszych mazurskich ośrodków letniskowych. Zaglądają tu żeglarze i turyści. Mimo że miasteczko liczy około 4 tys. mieszkańców, w czasie wakacji tętni życiem.

Olsztynek i jeden z najstarszych skansenów w Polsce

Początki Muzeum na wolnym powietrzu, zwanym potocznie skansenem, sięgają 1909 roku. Pod zabudowę obiektu przeznaczono pobrzeża wąwozu z ka­nałem między stawami na skraju Ogrodu Zoologicznego w Królewcu. Muzeum dysponuje obecnie terenem o powierzchni 94 ha. Posiada bogate zbiory muzealiów ruchomych i nieruchomych. Możecie je zobaczyć na zdjęciach renek49.

Po zwiedzaniu odpoczynek nad Krutynią

Krutynia to rzeka na Pojezierzu Mazurskim. Dopływ Pisy, to także szlak kajakowy. Krutynia płynie przez rezerwat krajobrazowo-wodno-leśny, położony na terenie dwu gmin: Mikołajki i Ruciane-Nida. Ciągnie się przez 99 km.

"Polska stolica muzyki country, ale nie tylko"

"Mrągowski amfiteatr gości również takie imprezy jak Mazurska Noc Kabaretowa, czy Festiwal Kultury Kresowej. Mrągowo to także liczne atrakcje turystyczne w samym mieście i okolicy" - napisał na Kontakt 24 tomasz_b.

Wokół pochodzenia pierwotnej nazwy Mrągowa krąży wiele legend. Niemiecką nazwę Sensburg lub Segensburg przyjęto podczas lokacji miasta. Ludność polska napływająca w okolice Mrągowa, głównie z Mazowsza, używała zwykle spolszczonej nazwy Ządźbork lub Ządzbork.

I tak było do 1947 roku, do chwili nadania miastu nazwy Mrągowa dla uczczenia pamięci jednego z najwybitniejszych obrońców języka oraz polskości na Warmii i Mazurach – Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza.

Na szlaku wielkich jezior, czyi rejs białą flotą

Kilkunastu przewoźników działa na mazurskich jeziorach. Największy z nich to spółka Żegluga Mazurska. Operator dysponuje dziesięcioma statkami, od najmniejszych zabierających na pokład 12 pasażerów, po największe, które mogą zabrać nawet 140 osób.

Przewozy pasażerskie na jeziorach mazurskich liczą sobie prawie 160 lat. Za datę rozpoczęcia uważa się 19 czerwca 1854 roku, kiedy pierwszym pasażerem na parowcu „Masovia” był król Fryderyk Wilhelm IV. Pierwszy rejs odbył się na trasie z Rynu do Czarciej Wyspy na jeziorze Śniardwy.

Kameralny Reszel

"Reszel to małe, pełne uroku miasteczko na Warmii, położone nad rzeką Sajną, należące do sieci miast Cittaslow. Warto pospacerować wąskimi uliczkami, podziwiając zabytkowe kamieniczki, obejrzeć XIV-wieczny zamek biskupów warmińskich, ratusz, most gotycki murowany z cegły i obowiązkowo wspiąć się na 51 metrową wieżą kościoła farny św. Piotra i Pawła" - napisała na Kontakt 24 gosiatomas. Zobaczcie Reszel na jej zdjęciach.

Miasto liczy niecałe 5 tys. mieszkańców i zajmuje powierzchnię 3,82 km².

Rysie, sarny i jelenie - czyli Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie

Park w Kadzidłowie leży w Puszczy Piskiej, na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Park ten został założony przez doktora Andrzeja Krzywińskiego i obejmuje powierzchnię około 100 hektarów. Zobaczcie jak w połowie lutego wyglądał na zdjęciach gniewko.

Położenie parku na śródleśnych łąkach pozwala żyć zwierzętom w warunkach zbliżonych do naturalnych. W parku prowadzone są prace związane z ochroną gatunków ginących i zagrożonych, jak kuraki leśne czy ryś nizinny.

Ze smokiem w herbie - przed Wami Orneta

"Orneta położona jest nad Drwęcą Warmińską i Jeziorem Mieczowym" - napisała na kontakt 24 Honorata Wójcik.

Wybudowany w stylu gotyckim Ratusz znajduje się w centralnej części rynku orneckiego. Powstał  w 1351 roku na miejscu dawnego domu kupieckiego. Gotycki kościół parafialny św. Jana Chrzciciela powstał jeszcze przed 1350 rokiem. W Ornecie znajdziecie też liczne zabytkowe kamieniczki, które otaczają rynek.

Przed Wami Pałac w Łężanach

"To jeden z najpiękniejszych pałaców na Warmii i Mazurach" - napisał tomasz_b.

"Otoczony jest przez park krajobrazowy, łączący się z naturalnym lasem. Do zwiedzenia także mauzoleum Fischerów (dawnych właścicieli majątku i budowniczych pałacu), kuźnia, młyn zbożowy, budynek elektrowni wiatrowej oraz zabudowania folwarczne. Gospodarzem jest obecnie Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, a pałac stanowi zaplecze konferencyjne z bazą noclegową i gastronomią" - relacjonuje Reporter 24.

Festiwal runa leśnego - zaprasza Pisz

Celem festiwalu jest pogłębianie wiedzy o tradycjach kuchni regionalnej Warmii, Mazur i Powiśla, promowanie żywności opartej na surowcach pochodzenia lokalnego, w tym z runa leśnego.  Organizatorzy chcą chronić dziedzictwo kulinarne i zachować niepowtarzalne smaki regionu. A coś dla ducha zapewniają występy artystów.

A na koniec kwiecisty cmentarz w Ostródzie

Zabytkowy cmentarz rzymsko-katolicki w Ostródzie.

"Zabytkowy cmentarz w sercu Ostródy. Co roku kwitną tam łany cebulicy. Magiczne miejsce" - napisał na Kontakt 24 autor zdjęć Nekomimi.

Autor: kab/aw