tvnpix
Foto: Escapeservice

"Magiczne chmury świecące w ciemnościach". Zalśniły obłoki srebrzyste

W ostatnich dniach nad Polską można było zobaczyć na niebie obłoki srebrzyste. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy materiały z obserwacji tego zjawiska.

"Niebo barwiło się wyszukanymi odcieniami czerwieni. Narew snuła się swoim rytmem kołysząc ryby do snu. Bajkowy krajobraz zachodu słońca. Marzenie dla zakochanych par" - rozmarzył się pan Krzysztof, Reporter 24. Był jednym z internautów, którzy wysłali nam zdjęcia tego niecodziennego widoku.

Obłoki srebrzyste, po angielsku zwane noctilucent clouds (NLC), są chmurami mezosferycznymi. Nie należą do częstych widoków, zazwyczaj możemy je zaobserwować w półzmroku przy zmierzchu lub świcie, kiedy słońce znajduje się od 6 do 16 stopni poniżej horyzontu.

Zalicza się je do najwyższych chmur obserwowanych z Ziemi. Znajdują się w mezosferze około 75–85 kilometrów ponad powierzchnią Ziemi.

Kiedy spojrzeć w niebo?

Obłoków srebrzystych można wypatrywać najczęściej późną wiosną i latem. Na półkuli północnej najlepszy okres do ich obserwacji zaczyna się w połowie maja i trwa do końca sierpnia.

Nad Polską obłoki srebrzyste można było zaobserwować w nocy z wtorku na środę. Na Kontakt 24 od Reportera 24 o nicku Escapeservice otrzymaliśmy zdjęcia pokazujące, jak chmury te rozświetlały niebo w Warszawie.

"Po burzy wychodzi słońce, potem zapada zmierzch, a gdy warunki podczas letniego przesilenia sprzyjają, pojawiają się właśnie one - obłoki srebrzyste, rozświetlające wieczorne niebo. Magiczne chmury świecące w ciemnościach do późnych godzin wieczornych pojawiają się w najwyższych warstwach atmosfery i są niespotykanie rzadkim zjawiskiem. Dziś wieczorem na obrzeżach Warszawy udało się uchwycić te przepiękne obłoki, które dzięki warunkom atmosferycznym widoczne były w godzinach 22-1" - napisał Reporter 24.

Czytaj więcej na tvnmeteo.pl

 

 

 

Autor: anw/dd Źródło: Kontakt 24/ TVN Meteo