Aktualizacja:

Magia Święta Zmarłych

Materiał wykorzystany w serwisie
Materiał wykorzystany w serwisie

Wykorzystany w serwisie

Magia Święta Zmarłych kojarzy nam się z symbolicznym zapaleniem zniczy na grobach zmarłych, z porządkowaniem grobów, kupnem chryzantem, ze spotkaniem Rodziny przy grobach najbliższych. Wyjazd Polaków ze wszystkich zakątków kraju na groby bliskich jest okazją do spotkań, nierzadko towarzyskich w tym szczególnym, jednym dniu, za co Polacy są podziwiani. Takie spotkania są dobrym momentem na refleksje.

Odwiedzanie grobów bliskich w dniu 1 listopada jest zwyczajem znanym w Polsce i częściowo w innych katolickich krajach Europy i Ameryki Północnej. W wieloreligijnej Ameryce Północnej tego nie ma, cmentarze o tej porze są puste, ciche i zapomniane. Moja koleżanka zamieszkała w Stanach opisywała, że kiedy wybierała się dawniej na groby rodzinne w Chicago, miała wrażenie, że wyglądała jak spóźniony Halloweenowy duch. Oczywiście, w niektórych polskich dzielnicach cmentarze ożywają tego dnia, ale nie ma na nich takiej atmosfery, jak u nas.

Meksykanie przed domami wystawiają zmarłym ołtarzyki, w Hiszpanii ludzie tradycyjnie w tym dniu wybierają się do teatru, a na Białorusi ludzie kultywują stare obyczaje ludowe, urządzają kolację, otwierają okna i zapraszają na kolację duchy swoich przodków.

Nasze cmentarze z reguły położone są w pobliżu kościołów, groby nieskładnie porozrzucane mają swój niepowtarzalny wdzięk. Kultywowanie pamięci o zmarłych jest rysem naszej obyczajowości.

Warto pamiętać, że na cmentarzach spoczywają zasłużeni mieszkańcy, nasi nauczyciele, bohaterowie wojenni, przedstawiciele znanych rodów, jak również anonimowi, zwykli śmiertelnicy, o których groby nie ma kto zadbać.

 

Komentarze (0)

Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Pomoc | Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.