tvnpix
Łuna światła nad Kalifornią

Łuna światła na nocnym niebie. Rakieta wyniosła na orbitę satelitę

Nad Kalifornią można było dzisiejszej nocy zaobserwować niecodzienne zjawisko. Na niebie pojawiła się rozjarzona poświata, którą zauważyło wielu internautów. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Odpowiedź na pytanie, z czym związana była łuna, jest prosta. W poniedziałek o godzinie 4.21 czasu środkowoeuropejskiego letniego rakieta Falcon 9 wyniosła na orbitę satelitę SAOCOM 1A. Miało to miejsce w Kalifornii.

Satelita powstał na zlecenie argentyńskiej agencji kosmicznej (CONAE). Waży około trzech ton i ma służyć do obserwacji Ziemi. Zdjęcia, które zrobi, będą pomagać między innymi służbom ratowniczym, działającym podczas klęsk żywiołowych.

Podwójny sukces

Misja SpaceX zakończyła się sukcesem. Nie tylko dlatego, że rakieta z powodzeniem wystartowała. Był to kolejny raz, kiedy udało się odzyskać booster. Wcześniej został on już wykorzystany w misji Iridium-7. Teraz po udanym starcie, wrócił i wylądował na platformie Landing Zone 4. To pierwszy raz, kiedy udało się nim wylądować na lądzie po starcie z zachodniego wybrzeża USA.

Huk i łuna światła

Start rakiety odbył się w bazie sił powietrznych Vandenberg, która oddalona jest o 210 kilometrów od Los Angeles. Mieszkańcy Santa Barbara, Ventura i San Luis Obispo mogli usłyszeć huk towarzyszący startowi. Udało im się również zobaczyć poświatę.

Czytaj też na tvnmeteo.pl

Autor: //aw Źródło: TVN Meteo, Reuters, Kontakt 24, spacex.com.pl

Komentarze (0)

Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Pomoc | Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.