MATERIAŁ INTERNAUTY
Aktualizacja:

Ludzkie szczątki z wykopaliska po byłym targowisku w workach na śmieci w budynku mieszkalnym

Dla mieszkańców kamienic przy ulicy Obrońców Warszawy w Kamieniu Pomorskim okres związany z prowadzonymi pracami archeologicznymi na terenie powstającego kwartału kamienic nie należy do najłatwiejszych. Od jakiegoś czasu, na piętrze jednego z budynków, składowane są ludzkie szczątki. Co ciekawe, na parterze tego samego budynku mieszkają ludzie.

- Od dłuższego czasu nie mogę spać – żali się nasza Czytelniczka mieszkająca w sąsiednim budynku – Jak tylko z mieszkania na piętrze wyprowadził się ówczesny lokator, zaczęto do niego znosić szczątki w workach. To nie do pomyślenia, że ktoś składuje w takim miejscu te kości i obchodzi się z nimi w taki sposób.

Sytuacja jest o tyle ciekawa, że na parterze piętrowego budynku w dalszym ciągu mieszkają ludzie.

- Oni tam podobno te kości suszą, zdarza się, że fetor jest wyczuwalny. Cały czas pootwierane są okna. Oczywiście przyciąga to muchy – podkreśla nasza Czytelniczka.

Mieszkanka postanowiła złożyć skargę do Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Kamieniu Pomorskim. Redakcja kamienskie.info również skontaktowała się przedstawicielem Sanepidu.

- Pod względem prawnym wszystko jest w porządku. W tym wypadku nie występuje zagrożenie epidemiologiczne, w związku z tym, że szczątki, z którymi mamy do czynienia mają kilkaset latpowiedział nam pracownik Sanepidu.

Sprawa składowania szczątków była poruszana przez radnego Jacka Golusdę podczas czwartkowej sesji Rady Miejskiej. Radny stwierdził wówczas, iż według jego informacji szczątki są składowane w obrębie hotelu żeglarskiego czy też w magazynie po byłym Zakładzie Gospodarki Mieszkaniowej. Miały się one znajdować w workach bez dostępu powietrza przez rok.

- Zgodnie z wytycznymi, które są obowiązujące dla archeologów, te szczątki będą przebadane przez antropologów. Taką informację uzyskałemzapewniał podczas sesji Bronisław Karpiński.

Swoje zdanie w sprawie przedstawił również przedstawiciel Zakładu Medycyny Sądowej Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie.

- Mogę potwierdzić, iż urzędnicy z Kamienia Pomorskiego zwracali się do nas w sprawie dużej ilości szczątków z wykopaliska po byłym targowisku. Jednak ze sprawą dalej nie działo się nic. Nasz Zakład nie otrzymał do przebadania żadnego materiału z tych wykopalisk, a szkoda bo z pewnością niosłyby one za sobą sporą wartość historycznąpowiedział w rozmowie z redakcją dr Andrzej Ossowski z Zakładu Medycyny Sądowej Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie.

Odniósł się również do sprawy sposobu składowania szczątków w jednym z budynków mieszkalnych.

- Ciężko mi oceniać tą sytuację, gdyż nasz Zakład nie prowadzi tej konkretnej ekshumacji. Mogę jedynie powiedzieć, iż opisany przypadek jest dość kontrowersyjnystwierdził dr OssowiskiEkshumowane szczątki powinny być złożone do stosownych sarkofagów i przechowywane w odpowiednim miejscu. Najczęściej są to specjalnie przystosowane kontenery. W mojej ocenie suszenie tego materiału, niszczy jego wartość historyczną.

Do redakcji kamienskie.info trafił amatorski film, przedstawiający miejsce składowania szczątków z wykopaliska po byłym targowisku. Tak, jak informowała nasza Czytelniczka, kości poukładane są na całej powierzchni mieszkania w niezabezpieczonych workach na śmieci. Sposób suszenia szczątków jest więc dość zastanawiający.

Komentarze (0)

Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Pomoc | Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.