Zamknięty

Pisze o tym:

17 reporterów

Dodano:

18 materiałów

Lśniące perony i tłumy warszawiaków. Wasze relacje z otwarcia II linii metra

Po pięciu latach pełnych utrudnień i perturbacji, warszawiacy w końcu korzystają z drugiej linii metra. O 9.30 pierwsi pasażerowie wsiedli do nowoczesnych wagonów, żeby w krótkim czasie przemieścić się z Pragi na Wolę. Jeśli przejechaliście już nową trasą metra, wyślijcie nam swoją relację. Czekamy na zdjęcia, filmy i komentarze.

Foto: Polnews UK | Wideo: TVN 24

 

- O 9.30 startuje #metro2 #Warszawa! Dzisiaj przejazd nową linią bezpłatny. Zapraszam wszystkich mieszkańców do korzystania! - informowała o poranku na twitterze Hanna Gronkiewicz-Waltz.

II linia metra uzyskała wcześniej wszystkie pozwolenia potrzebne do jej otwarcia.  Pociągi przejechały wymagane 5 tys. kilometrów bez awarii, a strażacy przeprowadzili pomyślnie testy na II linii.

Miało być otwarte w grudniu 2014

Centralny odcinek II linii metra to chyba pierwsza tak duża inwestycja, której otwarcie objęte było tajemnicą do ostatniej chwili. W ubiegłym roku sytuacja wyglądała nieco inaczej.

Tak ostrożnych stwierdzeń nie używała Hanna Gronkiewicz-Waltz przed II turą ostatnich wyborów samorządowych. Zapowiedziała, że metro zostanie otwarte 14 grudnia. Tak się jednak nie stało. Ratusz najpierw tłumaczył, że opóźnienie spowodowane jest pożarem akumulatorów na stacji Rondo Daszyńskiego, do którego doszło 2 grudnia.

Później prezydent przekonywała, że urzędnicy określali grudniowy termin na podstawie odbiorów czterech ostatnich stacji I linii metra na bielańskim odcinku. - Antycypowaliśmy, że to będzie mniej więcej ponad 60 dni od momentu zakończenia budowy – przekonywała w TVN24 Gronkiewicz-Waltz.

6 kilometrów trasy i 7 stacji

Centralny odcinek drugiej linii metra, o długości ponad 6 kilometrów, połączy lewo- i prawobrzeżną Warszawę. Ma siedem stacji. Kolejno od zachodu na wschód są to: Rondo Daszyńskiego, Rondo ONZ, Świętokrzyska, Nowy Świat - Uniwersytet, Centrum Nauki Kopernik, Stadion Narodowy i Dworzec Wileński.

"Głosem" drugiej linii warszawskiego metra będzie Maciej Gudowski, jeden z najpopularniejszych lektorów w Polsce. Kandydaturę Gudowskiego poparło niemal 50 proc. mieszkańców, którzy wzięli udział w internetowym głosowaniu.

Więcej o otwarciu drugiej linii metra dowiesz się na TVN Warszawa

Jechaliście już drugą linią warszawskiego metra? Wyślijcie nam swoją relację na Kontakt 24.  Czekamy na zdjęcia, filmy i komentarze!