tvnpix

Logo Piły vs. logo prezydencji

Obydwa logotypy mają podobną kolorystykę, na obydwu jest skierowana w górę strzałka, obydwa wyglądają jakby były malowane pędzlem. Logo polskiej prezydencji w Unii Europejskiej przypomina logo upamiętniające jubileusz 500-lecia miasta Piły. Takimi spostrzeżeniami podzielił się z nami internauta @~carrara. "Nie widzę żadnej analogii" - ripostuje Jerzy Janiszewski, twórca logo polskiej prezydencji w UE.

„Czy te loga nie są do siebie podobne?? Coś ostatnio projektanci mają parcie na strzałki i kolory tęczy” - zauważa @~carrara na dowód przesyłając logo, które w zeszłym roku wygrało konkurs z okazji jubileuszu 500-lecia miasta Piły.

Autorka o podobieństwach i różnicach

Justyna Machnicka ze Szczecina w maju ubiegłego roku wygrała ten konkurs. Zaprojektowała logotyp techniką gestu, co oznacza, że ma on przypominać malunek stworzonypędzlem na płótnie. Kolorowe literki tworzą napis „PIŁA 500”. Na pierwszy rzut oka widać, że literka „A” wygląda jak skierowana w górę strzałka. Takie same strzałki zawiera zaprezentowane wczoraj logo polskiej prezydencji w UE.

Autorkazauważyła podobieństwo, choć uważa, że istnieją tez różnice. "Przede wszystkim podobna jest kolorystyka oraz występowanie na obydwu logotypach strzałki. Na prezydenckim logo, strzałki przypominają mi ludziki. U mnie strzałka obrazuje literkę 'A' " - wyjaśnia Justyna Machnicka, autorka ubiegłorocznego logotypu.

"Ta strzałka na moim logo pełni dwie funkcje. Po pierwsze ma kształt litery 'A', a po drugie symbolizuje progres, dzięki czemu niesie pozytywne emocje związane z miastem" - przyznaje artystka.

"Polska znana jest z tego, że jest do przodu"

Zbigniew Kosmatka, prezydent Piły, w uzasadnieniuwerdyktu stwierdził, że "litera 'A' w kształcie strzały w górę zamyka 500 lat dotychczasowej historii i wyznacza nam nowy kierunek 'do przodu' ".

Podobnie logo prezydencji - zaprojektowane przez Jerzego Janiszewskiego, twórcę słynnego loga "Solidarności" - komentował premier Tusk. „Polska znana jest z tego, że jest do przodu, że jest energetyczna, że umiemy wygrywać, że nie boimy się nowych wyzwań” - mówił szef rządu. Premier przekonywał, że „logo wyraża istotę tego, co w Polsce się stało przez ostatnie 20 lat”.

Strzałka nie jedno ma imię

W przypadku obu logotypów strzałka jest motywem przewodnim. "Nie widzę żadnej analogii koncepcji czy kompozycji" - mówi redakcji Kontaktu 24 Jerzy Janiszewski, autor loga polskiej prezydencji. I odsyła do jednego ze swoich wywiadów, w których mówił: "Mnie zainspirowała forma strzały skierowanej do góry, która jest synonimem rozwoju, innowacji, wzrostu, kreatywności czy tez konkurencyjności. Połączone strzały w kolorach flag państw-członków UE nadają logo sile i zwartość. To również sylwetki ludzi reprezentujących te kraje, trzymających się razem, prowadzonych przez Polskę".


Autor: ad//tka

Komentarze (0)

Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Pomoc | Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.