Temat w toku

Pisze o tym:

75 reporterów

Dodano:

76 materiałów

Letni czy zimowy? Wasze zdanie o zmianie czasu

W nocy z 26 na 27 października zyskujemy dodatkową godzinę snu, bowiem cofamy wskazówki zegarów z godziny 3 na 2. Przy tej okazji powraca temat zasadności zmiany czasu: czy jest ona potrzebna, czy też nie? Swoje zdanie wyrażaliście w gorącym temacie Kontaktu 24.

Zmiana czasu niebawem może przestać obowiązywać. Parlament Europejski uchwalił dyrektywę, na mocy której zmiana czasu zostanie wycofana. Do kwietnia 2020 roku kraje członkowskie powinny podjąć decyzję, który czas - letni czy zimowy - będzie u nich obowiązywał.

Jak wynika z badania CBOS przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, Polacy są w zdecydowanej większości zwolennikami rezygnacji z dwukrotnej w ciągu roku zmiany czasu: 78,3 procent jest przeciwko dotychczas stosowanemu rozwiązaniu, a 14,2 za jej utrzymaniem.

Rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w blisko 70 krajach na całym świecie. W 2014 roku na stałe na czas zimowy przeszła Rosja. W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949 i 1957-1964. Obecnie obowiązuje nieprzerwanie od 1977 roku.

Czytaj więcej o zmianie czasu na tvn24bis.pl.