Temat w toku

Pisze o tym:

8 reporterów

Dodano:

8 materiałów

Lekcje od rana do wieczora z dwugodzinną przerwą w środku? Plany lekcji na rok 2023/2024

Po dwóch miesiącach wakacji uczniowie znowu usłyszeli szkolny dzwonek. Otrzymali też plany lekcji, które nierzadko znacznie różnią się od zeszłorocznych. Kumulacja roczników, brak nauczycieli, nieobowiązkowe religia czy etyka w środku dnia mogą powodować, że w niektórych szkołach lekcje zaczynają się o 7 rano, a kończą wieczorem. Czasami potrzebne też było utworzenie dodatkowych sal lekcyjnych. W niektórych szkołach wykorzystano do tego szatnie. Jak wyglądają plany lekcji waszych dzieci? Czy konieczne były zmiany pomieszczeń? Czekamy na zdjęcia i opinie.

Lekcje od rana do wieczora z dwugodzinną przerwą w środku? Plany lekcji na rok 2023/2024

Pokazujecie plany lekcji swoich dzieci Źródło: Adobe Stock

Nowy rok szkolny 2023/2024 rozpoczął się w poniedziałek 4 września. Skończyły się wakacje, ale bynajmniej nie problemy kadrowe w wielu placówkach. W Białymstoku nie ma nowych osób, które chciałyby zostać nauczycielami. Problem dotyczy nie tylko nauczania przedmiotów zawodowych, ale także języka polskiego czy matematyki.

Elżbieta Mikulska, prezes białostockiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego, powiedziała, że szkoły zatrudniają emerytowanych nauczycieli lub przydzielają nadgodziny, aby spiąć grafik. Jest to jeden z czynników, który może mieć wpływ na wydłużone godziny nauki w szkołach.

Przyczynami, które mogą wpłynąć na kształt lekcyjnych grafików, mają też tak zwana kumulacja roczników i umieszczanie nieobowiązkowych przedmiotów, takich jak religia czy etyka w środku dnia. Uczniowie, którzy nie będą brali udziału w nieobowiązkowych zajęciach, będą czasami mieli nawet dwugodzinne przerwy, co wpłynie na wydłużenie ich pobytu w szkole.

Zaskoczyć mogą nie tylko plany zajęć, ale też miejsca, w których odbywać się będą lekcje. Dyrekcja, aby sprostać nowym wyzwaniom, czasami decyduje się na zmianę innego pomieszczenia w salę lekcyjną. Czy w szkole Waszych dzieci też podjęto specjalne działania, aby dodatkowe klasy, utworzone w wyniku tzw. kumulacji roczników, mogły się zmieścić?

Jak wyglądają plany lekcji waszych dzieci i czym różnią się od zeszłorocznych? O której godzinie zaczynają i kończą zajęcia? W jakich nowych miejscach odbywają się lekcje? Zachęcamy do podzielenia się z nami planami zajęć i opiniami dotyczącymi organizacji nowego roku szkolnego.