MATERIAŁ INTERNAUTY
Aktualizacja:

Lato w Gotham

Materiał wykorzystany w serwisie Tvn Meteo
Materiał wykorzystany w serwisie Tvn Meteo

Wykorzystany w Tvn Meteo

Do Nowego Jorku wróciło lato. W weekend na błękitnym niebie nie było żadnej chmurki, temperatura wyniosła powyżej 25 stopni stopni, a nowojorczycy chodzili w klapkach i krótkich spodenkach. Wielu wybrało sie wygrzewać się na słońcu na High Lane

 

Nadziemna kolejka została zbudowana w latach 30 na West Side wzdłuż rzeki Hudson. Od lat 60-tych zaczęła podupadać, ostatni transport – mrożonych indyków – przewieziono nią w 1980 roku. Wtedy deweloperzy zaczęli lobbować za zburzeniem trasy, ale jeden z okolicznych mieszkańców uratował ją w sądzie. Przez całe lata 90-te zamknięta linia zarastała trawą i krzakami, ale 1999 roku powstało stowarzyszenie Przyjaciele High Line, a pięć lat później burmistrz NY zapowiedział rewitalizację miejsca. Pierwszy odcinek otwarto w 2009, kolejny – w czerwcu tego roku. Nowojorczycy High Line pokochali, a ceny okolicznych nieruchomości oczywiście skoczyły niebotycznie w górę.

 

Miejsce jest piękne. Z jednej strony widok na rzekę, z drugiej – no właśnie tytułowe Gotham. Chelsea momentami rzeczywiście wygląda komiksowo, zwłaszcza wieżowce London Terrace z lat trzydziestych, z jednolicie czerwonej cegły, albo gotycki posterunek NYPD, albo nagle, ni stąd ni zowąd, fronton greckiej świątyni na -dziestym piętrze. A już po zmroku, z księżycem (prawie) w pełni, brakuje tylko  znaku nietoperza na nocnym niebie.

Więcej na blogu kasiewusa.wordpress.com

 

Załącznik