tvnpix

Księżyc w pełni wykonał "taniec z chmurami". Relacje Reporterów 24

Za nami magiczna noc. Księżyc na niebie prezentował się jak rzadko kiedy, bo w całej okazałości. Jako że lipiec to najbardziej burzowy miesiąc w roku, wypadającą minionej nocy pełnię nazywa się "pełnią burzliwego Księżyca". Na Kontakt 24 nadsyłacie zdjęcia niezwykłego zjawiska.

 

 

 

 

 

Jaśniejący od kilku dni Księżyc przeszkadza niektórym w spaniu. Najsilniej Srebrny Glob rozbłysnął jednak w nocy z wtorku na środę, gdyż wtedy wypadła pełnia.

Tej nocy Księżyc wyglądał naprawdę przepięknie.
Chmur nie było dużo, dlatego Reporterzy 24 uchwycili Srebrny Glob w wielu regionach Polski. Na skrzynkę Kontaktu 24 otrzymaliśmy zdjęcia m.in. z Częstochowy, Bychawy, ze Starej Białej i Ziemi Lubaczowskiej.

"Księżyc w pełni, aby ukazać się w całej krasie, musiał wykonać swoisty taniec z chmurami. Pląsając między welonami obłoków, wystawiał tylko na moment swoje oblicze, aby znów skryć się w ramionach chmur. Dzięki jego tańcowi mogłam zrobić te fotografie" - napisała Reporterka 24 Jaga.

Wiele imion i znaczeń

Letnie pełnie górują nisko nad południowym horyzontem, co dodaje nocy niezwykłego uroku. Burzliwa pełnia, która nastąpiła o godz. 00.58, ma kilka nazw, nadanych głównie przez amerykańskich Indian.

Najczęściej lipcową pełnię określa się mianem "burzowej pełni Księżyca". Inna nazwa to "koźla pełnia", ponieważ to właśnie w lipcu zaczyna odrastać kozłom, czyli samcom sarny, zrzucane co roku poroże. Inna nazwa to "sienna pełnia", a nazwa związana jest z lipcowymi sianokosami.

Inspirująca i magiczna

Lipcowa pełnia to według niektórych czas magiczny. Zgodnie z wierzeniami podczas pełni w tym miesiącu czary działają ze zdwojoną siłą.

O pełni Księżyca przeczytasz też na portalu tvnmeteo.pl

 

 


 

 


 

 

Autor: msb/jap Źródło: tvnmeteo.pl