Zamknięty

Pisze o tym:

95 reporterów

Dodano:

96 materiałów

Kryzys migracyjny w Europie. Wasze zdanie o przyjmowaniu uchodźców?

W czwartek rusza dwudniowy szczyt unijny, który będzie poświęcony kryzysowi migracyjnemu. Państwa Unii Europejskiej oraz Turcja będą debatować nad planem, który ma zahamować falę migracji.

"Fakty z zagranicy" o problemach uchodźców Źródło: TVN BiŚ

W unijnym szczycie, który rozpocznie się w Brukseli w czwartek, udział weźmie premier Beata Szydło. Polska ma nadzieję na ostateczne decyzje, które zabezpieczą granicę zewnętrzną Unii i rozwiążą kryzys.

Szefowa rządu do Brukseli udaje się w środę wieczorem. Podczas dwudniowego szczytu, kraje UE będą kontynuować rozmowy z Turcją. Turcja przyjęła od wybuchu konfliktu w Syrii około 2,7 mln uchodźców z tego kraju.

7 marca UE i Turcja uzgodniły w Brukseli, że będą nadal pracować nad nowym planem porozumienia, które pozwoliłoby zahamować narastającą od ponad roku falę migracji. Zdaniem szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska plany te mogą przynieść przełom w walce z kryzysem migracyjnym.

Kontrowersyjny plan

Dyskutowany 7 marca, podczas posiedzenia Rady Europejskiej z udziałem przedstawicieli Turcji, plan rozwiązania kryzysu migracyjnego wywołał wiele kontrowersji w związku z rozwiązaniami szczegółowymi, które, zdaniem obserwatorów, wchodzą w konflikt z przestrzeganiem praw człowieka.

Plan przedstawiony dotychczas przez Turcję zakłada: odsyłanie wszystkich osób przeprawiających się nielegalnie z Turcji na greckie wyspy (również Syryjczyków); przyśpieszenie liberalizacji wizowej dla obywateli Turcji tak, aby w czerwcu zapadła decyzja o zniesieniu wiz; przyśpieszenie wypłaty 3 mld euro na pomoc uchodźcom w Turcji oraz udostępnienie dodatkowej pomocy finansowej na ten cel w wysokości również 3 mld euro po 2018 r.; przygotowanie do otwarcia pięciu nowych rozdziałów w negocjacjach w sprawie przystąpienia Turcji do UE; możliwość utworzenia "bardziej bezpiecznych" stref w Syrii; przesiedlenia uchodźców bezpośrednio z Turcji do UE według formuły, że za jednego odesłanego imigranta syryjskiego z Grecji do Turcji, Unia Europejska przyjmie jednego Syryjczyka z tureckich obozów dla uchodźców.

Propozycje mają uzupełniać uzgodniony w listopadzie ub. roku wspólny unijno-turecki plan działań ws. kryzysu migracyjnego.

W ocenie premier Beaty Szydło uzgodnienia szczytu z początku marca, jeśli będą konsekwentnie realizowane, mogą okazać się dużym krokiem w kierunku rozwiązania problemu migracyjnego w Europie.

Czytaj też "Szlak bałkański zamknięty. Imigranci mają dość"