tvnpix
Foto: Daniel SZYSZ eswinoujscie pl

Kruzensztern wpłynął do Świnoujścia. Rosyjski żaglowiec zachwycił Reporterów 24

Wybrzeże Władysława IV w Świnoujściu jest przystankiem w rejsie szkoleniowym dla rosyjskiego czteromasztowca STS Kruzensztern. Jeden z największych żaglowców świata po raz kolejny zawitał do Polski i po raz kolejny zrobił wrażenie na mieszkańcach i turystach nadmorskiego kurortu. "To trzeba zobaczyć. Jest po prostu piękny" - napisał Marcin. Zdjęcia i nagrania czteromasztowca przesłali m.in. Małgorzata i serwis eswinoujscie.pl.

 

 

 

To nie pierwsza wizyta Kruzenszterna w Polsce. Można było zobaczyć go m.in. w 2013 roku podczas finału regat w Szczecinie czy w 2014 roku na paradzie największych i najpiękniejszych żaglowców świata w Gdyni.

Żaglowiec będzie można zwiedzać w środę od godziny 9 do 18. Okazja, aby podziwiać Kruzenszterna będzie jeszcze w czwartek w tych samych godzinach oraz w piątek od godz. 9.00 do godz. 11.00.

"Po prostu piękny"

Reporterzy 24 zachęcają, aby zobaczyć jednostkę, ponieważ na żywo żaglowiec robi naprawdę duże wrażenie. "Jest po prostu piękny" - napisał Marcin.

Internauta o nicku p0teflon miał okazję zobaczyć Kruzenszterna w Barcelonie w 2013 roku. Zdjęciami pochwalił się na Kontakcie 24.

Najpierw niemiecki, teraz rosyjski

Długi na 114,5 m i szeroki na ponad 14 m STS Kruzensztern to jeden z największych na świecie czteromasztowców. Został zbudowany w 1926 roku w stoczni w pobliżu Bremerhaven. Początkowo pływał pod nazwą Padua jako statek handlowy. Po wojnie trafił w ręce radzieckie i został przemianowany na Kruzensztern - na cześć Iwana Fiedorowicza Kruzenszterna, który w początkach XIX wieku poprowadził pierwszą rosyjską wyprawę dookoła świata.

Obecnie portem macierzystym żaglowca jest Kaliningrad - od 1991 roku Kruzensztern jest jednostką szkoleniową Bałtyckiej Państwowej Akademii Rybołówstwa znajdującej się w tym mieście.

O żaglowcu czytaj też na portalu tvn24.pl.

Kruzensztern wpłynął do Świnoujścia Źródło: tvn24

 

 

 

Autor: mz, maz/popi Źródło: tvn24.pl/swinoujscie.pl