MATERIAŁ INTERNAUTY
Aktualizacja:

Kraków biurowcami stoi.

 

Krakowski rynek powierzchni biurowych przeżywa obecnie burzliwy rozwój. Zasoby nowoczesnych powierzchni biurowych szacowane są obecnie na ok. 600 000 metrów kwadratowych. W budowie jest obecnie ok.120 000 metrów kwadratowych a w planach kolejne dziesiątki tysięcy metrów. Kraków jest drugim po Warszawie rynkiem biurowym w Polsce, wyprzedzając również szybko rozwijający się pod tym względem Wrocław, Poznań, Katowice czy Trójmieście.

Na krakowskim rynku dominują biznes parki o raczej niskiej zabudowie. Rzadkością są natomiast typowe wieże biurowe tak popularne w Warszawie. Drugą cechę charakterystyczną dla krakowskiego rynku biurowego jest brak centrum biznesowego miasta. I znowu jako przeciwieństwo można przywołać Warszawę z jej Centralnym Obszarem Biznesu, znajdującym się faktycznie w centrum miasta. W Krakowie centrum miasta oznacza zaś Stare Miasto i obszar do niego bezpośrednio przylegający.

Z braku klasycznego centrum biznesowego wynika kolejna cecha charakterystyczna krakowskiego rynku biurowego czyli powstałe w kilku miejscach swoiste „mini obszary biznesu”. „Jeśli spojrzymy na mapę Krakowa to możemy zaznaczyć kilka punktów na mapie, które nazwać można lokalizacjami biznesowymi” - mówi Tomasz Skrzypek Dyrektor ds. Powierzchni Biurowych w firmie Emmerson w Krakowie.

Lokalizacje te w praktyce oznaczają pewne obszary miasta, gdzie wybudowano kilka projektów biurowych i z sukcesem je skomercjalizowano. Czasami są wręcz tworzone przez jednego dewelopera, często zaś do jednego udanego projektu dołączają inni. W ten sposób w pobliżu siebie powstają kolejne projekty biurowe, tworząc enklawy krakowskiego biznesu.

„Jako przykłady takich lokalizacji biznesowych można wymienić okolice Armii Krajowej, która niejako przechodzi poprzez rejon ul. Jasnogórskiej, Conrada i łączy się z ul. Opolską i Bora Komorowskiego stanowiąc niejako krakowską północną oś inwestycji biurowych. Na południu Krakowa  mamy zaś obszar Zabłocia, rejon Ronda Matecznego oraz Bonarki, gdzie powstają zarówno duże biznes parki np. Enterprise Park czy Bonarka 4 Business jak i bardziej kameralne projekty jak G.O. Center na ul.. Walerego Sławka, którego budowa rusza niebawem. Do tego należy dodać Krakowski Park Technologiczny na Czyżynach i oczywiście Kraków Business Park w Zabierzowie” - kontynuuje Tomasz Skrzypek.

Kameralne czy „molochy”?

Odpowiedź na pytanie wysokie czy niskie już znamy. W Krakowie wieże biurowe wyraźnie przegrywają z niższymi biznes parkami. Pytanie duże czy małe pozostaje natomiast otwarte. „Wydaje się, że na tak dojrzałym rynku jakim staje się Kraków jest miejsce zarówno dla dużych jak i tych mniejszych projektów biurowych. Różni najemcy wybierając biurowiec na swoją siedzibę kierują się różnymi przesłankami. Dla niektórych dużych firm z sektora BPO lub IT priorytetem jest możliwość dalszej ekspansji w tym samym miejscu. Tacy najemcy z pewnością będą preferować biznes parki, których budowa jest nierzadko dzielona na klika etapów i które w ciągu następnych lat mogą dostarczyć dodatkową powierzchnię dla danego najemcy. Wiele firm preferuje natomiast bardziej kameralne projekty, gdzie najemcy nie gubią się wśród wielkich powierzchni i innych firm. Takie biurowce, oferujące kilka tysięcy metrów kwadratowych gwarantują dobrą ekspozycję najemców niezależnie od ich wielkości. Zdarza się również, że jeden duży najemca wynajmuje cały taki biurowiec dla siebie. Przykładem może być biurowiec CBBB – Centrum Biznesu Brama Bronowicka, która od początku swego istnienia była wynajęta w całości przez jedną z czołowych firm z branży IT w Polsce.” - mówi Tomasz Skrzypek z Emmersona. „Ciekawą alternatywą dla klasycznych biurowców są również budynki wielofunkcyjne, które oferują powierzchnię biurową nierzadko w standardzie klasy A oprócz powierzchni usługowej lub innej. Doskonałym przykładem może tu być nowy salon samochodowy dealera jednej z prestiżowych marek firmy M-Cars powstający przy ul. Conrada/Chełmońskiego. Oprócz tradycyjnego salonu na parterze oraz części serwisowej budynek oferuje 2 500 metrów kwadratowych powierzchni biurowej na drugim piętrze i parking podziemny na 86 samochodów.” - dodaje Skrzypek.

Dziekuję za rozmowę