użytkownik niezalogowany
Autor:~e2rdo
MATERIAŁ INTERNAUTY

Kosiniakowe - świadczenie rodzicielskie

Brak możliwości otrzymania świadczenia przez rodziców opiekujących się niepełnosprawnym dzieckiem.

Dzień dobry.

Piszę do Państwa ponieważ jestem oburzony podejściem Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w całkowitej ignorancji na zapytania dotyczące wypłat świadczenia rodzicielskiego "Kosiniakowego" dla osób posiadających niepełnosprawne dzieci.

Moja żona 3 lata temu urodziła syna. Po pół roku okazało się, że syn choruje na lekooporną padaczkę. W związku z tym musiała zrezygnować z pracy na rzecz opieki nad synem. W skutek braku zatrudnienia otrzymuje ona comiesięczne świadczenie pielęgnacyjne przeznaczone na chorego syna.

16.02.2016 r. żona urodziła drugiego syna. W związku z brakiem zatrudnienia, udała się do MOPS-u w celu złożenia wniosku mające na celu przyznanie świadczenia rodzicielskiego "Kosiniakowego". Na miejscu została poinformowana, że przepisy w tej kwestii nie są jasne i że na tą chwilę, świadczenie się nie należy gdyż pobiera już świadczenie pielęgnacyjne na chore dziecko.

Owszem, ale świadczenie to przyznane jest na starsze, chore dziecko a Kosiniakowe z założenia przyznawane jest na nowe dziecko. Niestety argumenty te nie trafiły do urzędnika, który kazał w tej kwestii kierować zapytania do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, gdyż Ministerstwo do tej pory nie wydało jednoznacznej opinii, czy w takim przypadku jak wyżej opisany, Kosiniakowe powinno być wypłacane.

Wniosek jaki płynie jest prosty: PiS który obiecał 500 zł na dziecko, ucina możliwość otrzymywania bezrobotnym rodzicom niepełnosprawnych dzieci, świadczenia które zostało uchwalone za czasów rządów PO i PSL.

Dodatkowo w Państwie Prawa, niejasne przepisy, zamiast być stosowane na korzyść wnioskodawcy, jak zawsze rozpatrywane są na niekorzyść, tak aby w kasie Państwa zostało jak najwięcej.

Proszę o interwencję tej sprawie, aby MRPiPS wydało wreście opinię czy świadczenie powinno być wypłacane.

PS. Zwróciliśmy się z tym pytaniem do PSL przez profil https://www.facebook.com/kosiniakowe/ które zasugerowało nagłośnienie sprawy.

Miłego dnia.