Temat w toku

Pisze o tym:

198 reporterów

Dodano:

201 materiałów

Koronawirus w Polsce. Zniesiono stan epidemii

787 dni trwał wprowadzony przez rząd stan epidemii COVID-19. W tym czasie służby medyczne potwierdziły ponad sześć milionów zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w różnych mutacjach. Przez nasz kraj przeszło pięć fal infekcji. Obecnie w Polsce mamy stan zagrożenia epidemicznego. Jeśli macie pytania dotyczącej obecnej sytuacji, zadawajcie je w naszym gorącym temacie.

 

AKTUALNA MAPA ZAKAŻEŃ NA TVN24.PL

16 maja został zniesiony stan epidemii w Polsce. Zastąpił go stan zagrożenia epidemicznego.

W uzasadnieniu rozporządzenia wskazano, że zniesienie stanu epidemii jest zasadne ze względu na poprawę stanu epidemiologicznego na obszarze Polski, zmniejszenie gwałtownego rozprzestrzeniania się zakażeń i zmniejszenie liczby osób hospitalizowanych.

Od początku pandemii w Polsce potwierdzono ponad 6 milionów zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, a ponad 116 tysięcy osób zmarło na COVID-19.

Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, w pełni zaszczepionych jest ponad 22,5 miliona mieszkańców Polski.

Od 22 lipca dopuszczono czwartą dawkę szczepienia przeciwko COVID-19 dla osób od 60. do 79. roku życia oraz dodatkowe szczepienie dla osób z upośledzoną odpornością, które ukończyły 12 lat.

Zmiana dotyczy również pierwszej dawki przypominającej. "Już po 90, a nie jak wcześniej - 150 dniach - osoby 12+ będą mogły przyjąć pierwszą dawkę przypominającą szczepionki" - podał resort zdrowia.

Czytaj też: Umarł nam cały Płock, czyli stan epidemii w liczbach bardziej lub mniej nieoczywistych

Restrykcje stopniowo znoszone

Od 28 marca zniesiono obowiązek zakrywania maseczką ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych, z wyjątkiem budynków, w których prowadzona jest działalność lecznicza oraz aptek. Nie ma już obowiązku kierowania na izolację i kwarantannę z powodu choroby COVID-19. Zlikwidowano oddziały covidowe i szpitale tymczasowe dla chorych na COVID-19.

Jednocześnie zniesiony został obowiązek kierowania na izolację i kwarantannę z powodu COVID-19. Od 28 marca każdy zakażony będzie zobowiązany do izolacji, dokładnie w taki sam sposób jak w przypadku zakażenia chorobą zakaźną. We własnym zakresie będzie musiał funkcjonować tak, by nie narażać innych.

Od 1 kwietnia 2022 r. zmieniły się m.in. zasady zlecania i wykonywania testów na koronawirusa. O zleceniu testu decyduje obecnie lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, a wykonywany jest test antygenowy.

Co chcecie wiedzieć o koronawirusie i aktualnej sytuacji? Pytania przesyłajcie na Kontakt 24.

16 listopada na Wasze pytania odpowiadał doktor Paweł Grzesiowski

19 listopada piątek wątpliwości dotyczące kwarantanny rozwiewał profesor Andrzej Matyja

23 listopada na pytania dotyczące trzeciej dawki szczepionki odpowiadała profesor Joanna Zajkowska