Zamknięty

Pisze o tym:

53 reporterów

Dodano:

56 materiałów

Kobiety na banknoty. Wizerunek której Polki byłby najlepszy?

Polski złoty i amerykański dolar mają coś wspólnego: brak wizerunków kobiet na banknotach. W Stanach Zjednoczonych za kilka lat ma się to zmienić. Nad Wisłą poczekamy na to pewnie jeszcze długo, pomimo że w naszej historii nie brakowało wybitnych Polek. Wizerunek której Polki chcielibyście zobaczyć na banknotach? Czekamy na Wasze propozycje.

Kobiety na banknotach | Wideo: TVN24 BiS

 

Odmienionego dolara z kobiecym obliczem zobaczymy dopiero w 2020 roku. To właśnie wtedy wypada setna rocznica uchwalenia 19. poprawki amerykańskiej konstytucji, która dała kobietom w Stanach Zjednoczonych prawo do głosowania.

To, co udało się Amerykanom, na polski grunt chce przenieść posłanka Ewa Czeszejko-Sochacka. Zaproponowała, aby na banknotach obiegowych i kolekcjonerskich znalazły się wizerunki kobiet.

Propozycje? M.in. królowa Jadwiga, królowa Bona, Anna Jagiellonka oraz Marysieńka Sobieska. Natomiast na banknotach kolekcjonerskich - jej zdaniem - mogłyby znaleźć się wizerunki np. Emilii Plater, Marii Konopnickiej, Ireny Sendlerowej czy Wisławy Szymborskiej.

Czytaj więcej na tvn24bis.pl.

Wizerunek, której Polki chcielibyście zobaczyć na banknocie? Czy uważacie, że to dobry pomysł? Podzielcie się swoimi opiniami na Kontakcie 24!