tvnpix
Trzech policjantów przeciwko jednej kobiecie podczas protestów w Warszawie, Foto: Banita

Kilku funkcjonariuszy przeciwko jednej kobiecie. "Tłumaczyłam, że chcę pójść do domu"

Kilku policjantów interweniowało wobec kobiety podczas środowego protestu na placu Powstańców Warszawy. Gdy nie chciała się wylegitymować, została wyniesiona za policyjny kordon. Pani swoją relację ze zdarzenia przedstawiła w rozmowie z redakcją Kontaktu 24.

Do zdarzenia doszło w środę podczas kolejnych protestów przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego w Warszawie.

Manifestację zabezpieczały duże siły policyjne. Protest pod hasłem "Blokada Sejmu" był zaplanowany przed budynkiem parlamentu, gdzie trwały obrady. Jednak ze względu na policyjną blokadę manifestacja przeniosła się w inne miejsca stolicy. W Śródmieściu funkcjonariusze odcięli protestującym drogi wyjścia, na skutek czego dochodziło do przepychanek, funkcjonariusze użyli również gazu łzawiącego. Zatrzymano łącznie 20 osób.

"Dlaczego mnie pan szarpie?"

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać, jak na rogu placu Powstańców Warszawy i ulicy Wareckiej policja interweniowała wobec jednej z protestujących, która otoczona przez funkcjonariuszy dopytywała ich o powody swojego zatrzymania. Interwencję zarejestrował mężczyzna, który sam próbował pomóc zatrzymanej.

Początkowo rozmowa, podczas której kobieta cały czas próbowała dowiedzieć się, dlaczego została zatrzymana, przebiegała spokojnie, jednak w pewnym momencie jeden z policjantów - bez żadnego widocznego powodu - załapał ją za ramię. - Dlaczego mnie pan szarpie? Ja mogę rozmawiać tylko z tym panem, bo normalnie rozmawia, a nie mnie trzyma na siłę - zareagowała gwałtownie kobieta.

W tym czasie kobieta nieskutecznie próbowała uwolnić się z uścisku funkcjonariusza. Dwóch policjantów podniosło ją za ręce zaczynając nieść w kierunku uformowanego kordonu, mimo jej nieustających protestów. Wtedy zjawił się również trzeci mundurowy, który chwycił ją za nogi.

"Bierzemy panią, zapraszamy do nas"

W rozmowie z redakcją Kontaktu 24 kobieta przedstawiła swoją relację z tego zdarzenia. - Byliśmy uczestnikami protestu i w momencie, kiedy protest został zamknięty, otoczony przez policję, poszedł w ruch gaz. Widziałam, który to pan psikał tym gazem i stanęłam przed nim z transparentem. Nie był wulgarny, ani obrażający policję, tylko wyrażał to, po co tam przyszłam. Stałam dobrą godzinę przed tym panem - opowiadała.

Kobieta zaznaczyła, że policjanci robili sobie z niej żarty. - Plac w końcu zaczął pustoszeć. Mój partner odszedł na chwilę i usłyszałam: "no dobrze bierzemy panią, zapraszamy do nas". Po poprzednich tekstach, które nie były zbyt pochlebne, nie wiedziałam, czego chcą - mówiła. Przekazała też, że w momencie pierwszego kontaktu z policjantami, nie przypomina sobie, aby została poproszona o wylegitymowanie się. - Był tam jeden policjant miły, z którym pewnie bym się dogadała, ale wkroczyli inni, drugi złapał mnie za rękę, zaczęli szarpać. Tłumaczyłam, że chcę pójść do domu - relacjonowała.

- Na miejscu był reporter, który nagrał całą sytuację i posłanka, która doradziła, żebym nie przyjmowała żadnych mandatów. Pomogła mi i ustaliła z policjantami, że po wylegitymowaniu się, puszczą mnie do domu - dodała.

"Policjanci nie mają innego wyjścia"

Portal tvnwarszawa.pl zapytał rzecznika Komendy Stołecznej Policji, Sylwestra Marczaka, jaki był powód zatrzymania kobiety i czy konieczne było w tym wypadku zastosowanie siły. Do sprawy odniósł się dzień później na antenie TVN24.

- Pani po prostu odmówiła podania swoich danych. Mówiliśmy o tym wczoraj i przedwczoraj, że bardzo często mamy do czynienia z sytuacją, kiedy osoby odmawiają podania danych. Wtedy jest konieczność zatrzymania, bo innego wyjścia policjanci po prostu nie mają - powiedział w piątek rzecznik KSP.

Więcej czytaj na tvnwarszawa.pl

Autor: dg,dk/b/kwoj Źródło: Kontakt 24. tvnwarszawa.pl