"Każdy może wszystko zmienić". Podejmij z nami #ekowyzwanie
Toniemy w plastiku, wyrzucamy coraz więcej jedzenia. Marnujemy wodę, produkujemy przerażające ilości odpadów. Szczęśliwie, wielu z nas jest świadomych zagrożenia i stara się zmienić swoje nawyki. - Jedna osoba pociąga za sobą co najmniej kilka kolejnych - przekonuje Joanna Kryńska, dziennikarka TVN24. Przez ostatni tydzień wraz z innymi prezenterkami zmieniała swoje nawyki, podejmując ekowyzwanie. Do wyzwania przyłączyli się również Reporterzy 24. Przez cały tydzień udowadnialiście, że małymi krokami można zadbać o środowisko. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy od Was filmy i zdjęcia. To jednak nie koniec, ekowyzwanie nadal trwa!
Reporterzy 24 podjęli #ekowyzwanie, Foto: BonzayNWJ
Na świecie co minutę zużywamy milion plastikowych reklamówek. Każda z foliówek jest używana nie dłużej niż 25 minut, a rozkłada się przez 450 lat. Do polskich śmietników trafia co roku 8,5 miliona jednorazowych kubków. Jeden kubek wielorazowy zastępuje pół tysiąca tych, które zaraz po użyciu zostaną wyrzucone. Z kolei marnowanie jedzenia ma wpływ na to, czym oddychamy. Rozkładające się na wysypiskach resztki jedzenia emitują do atmosfery szkodliwe gazy cieplarniane.
Pięć dziennikarek i #ekowyzwanie
Dziennikarki TVN i TVN24 przez ostatni tydzień mierzyły się z rzeczywistością. Pokazały, jakie mają sposoby, by tworzyć mniej odpadów, lepiej wykorzystywać przedmioty codziennego użytku, odświeżyć żywność, stworzyć z niej atrakcyjny, apetyczny posiłek.
Każdy może wszystko zmienić
Przez cały tydzień na Kontakt 24 spływały zdjęcia od czytelników i widzów, którzy dołączyli do #ekowyzwanie. Najwięcej dotyczyło efektów zbierania porzuconych śmieci. Ekipa z Darłowa posprzątała park przy szkole morskiej. Mieszkańcy wynieśli z niego sto 60-litrowych worków śmieci. Wśród znalezisk były dwa fotele samochodowe, lodówka, 50-calowy telewizor, telefony komórkowe, kilkunastometrowa rura i kilkaset butelek. Jeden z uczestników nawet wyławiał śmieci ze stawu. Dostał za to puchar.
- Akcja była bardzo dobrze zorganizowana. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej użyczyło worki i odebrało śmieci. Lokalne bistro kupiło rękawiczki i dowiozło ciepłą herbatę. Ja zrobiłem plakat i wszystko spiąłem. Poszło dobrze, więc zamierzamy to powtarzać – zapewnia Daniel Frącz, organizator #ekowyzania w Darłowie.
A ty, ile żywności marnujesz? Co robisz, aby nie trafiała do śmietnika? Gotujesz z wszystkiego, co masz pod ręką? Masz sprawdzone przepisy? Co robisz, by zmniejszyć ilość odpadów? Porzuciłeś plastikowe butelki na rzecz kubków? A może pijesz wodę z kranu zamiast z butelki? Podejmij z nami #wyzwanie. Zachęć też najbliższych. Pokaż nam i widzom, jak dbasz o środowisko. Czekamy na zdjęcia i filmy.

Przyszlosc w elektromobilnosci czyli ekologia na drogach.
Wysłane z telefonu
Materiał wysłany z telefonu

Zaśmiecone polskie rzeki
- •

Jadę zbierać plastiki do Puszczy Kampinoskiej

Bez słońca (+11) ale i bez deszczu


Czysta Oława, czysta Odra, Czysty Bałtyk

Czyste Karłowice, czysty Wrocław, czysta Odra, czysty Bałtyk


Szanujmy czystość środowiska i wody mineralne!
- •

Ekologiczne wyzwania w Kobylnicy koło Słupska

Śmieci skrzydeł nie mają
