MATERIAŁ INTERNAUTYNIEZWERYFIKOWANE

Kaliszanie zablokują drogę między S8 a A2. Żądają obwodnicy Kalisza

Ruch Społeczny Kalisz.reAkcja zapowiada blokadę drogi krajowej, która biegnie przez Kalisz. Mieszkańcy tego miasta domagają się przyśpieszenia decyzji ws. budowy obwodnicy Kalisza. To najstarsze miasto w Polsce jako jedyne 100 tysięczne w kraju nie ma jeszcze obwodnicy.

 

Kaliszanie manifestowali już w Warszawie przed Sejmem. Złożyli też petycję w Kancelarii Premiera, w której czytamy m.in.: 

Od lat „buduje się”, ale w słowach polityków. My nie spoczniemy, dopóki nie powstanie naprawdę, dopóki nie przejadą nią pierwsze auta. Jesteśmy bardzo zdeterminowani i zapowiadamy: będziemy dla decydentów tej sprawy tak uciążliwi, jak uciążliwy dla Kalisza jest brak tak priorytetowej drogi. „Kalisz jest jedynym 100-tysięcznym miastem w Polsce, które nie ma obwodnicy. Czy mógłby Pan obiecać kaliszanom, że w najbliższym czasie taka obwodnica powstanie?” – takie pytanie usłyszał Pan od jednego z dziennikarzy 14 września 2019 roku, goszcząc u naszych bliskich sąsiadów, w Nowych Skalmierzycach. Odpowiedział Pan na nie bardzo ogólnie, nie padła z Pana ust nawet nazwa naszego miasta ani żadne zapewnienia… Wszyscy byliśmy bardzo rozczarowani.

Ale dziś już silni mówimy jednym głosem: CHCEMY OBWODNICY, NIE OBIETNICY! W kampanii wyborczej przedstawiał Pan tzw. „piątkę PiS-u” na pierwsze 100 dni rządów. W czwartym punkcie znajduje się stworzenie „Funduszu Budowy Stu Obwodnic”. W rożnych przekazach medialnych mówi się, że priorytetowe będą obwodnice dużych miast: Krakowa, Wrocławia, Szczecina czy Olsztyna. Rozumiemy, że potrzeby wszędzie są ogromne. Ale apelujemy o przestrzeganie zasady zrównoważonego rozwoju miast!

Nie może być tak, że duże aglomeracje dostaną kolejny wielki impuls do rozwoju, a nasze miasto, niegdyś wojewódzkie, zostanie kolejny raz zepchnięte na margines! Kalisz nie ma dostępu do tras szybkiego ruchu. Nie jesteśmy połączeni z żadną drogą ekspresową. Do autostrady A2 mamy 50 km drogi po zakorkowanej i bardzo niebezpiecznej trasie. Na naszym terenie przebiegają dwie drogi krajowe nr 25 i nr 12, które mają po jednym pasie dla każdego kierunku.

Dlatego domagamy się:

1. Podzielenia projektowanej już inwestycji „Rozbudowa Drogi Krajowej nr 25 na linii Ostrów Wlkp. – Kalisz  - Konin” na etapy i w pierwszym etapie rozpoczęcia budowy obwodnicy Kalisza w tzw. trzecim  wariancie: Ociąż – Kościelna Wieś, opracowanym już przez GDDKiA.

2. Wpisania obwodnicy Kalisza  w ciągu DK 25 w rządowy „Fundusz Budowy Stu Obwodnic” z zabezpieczeniem środków budżetowych na jej realizację do 2023 roku.

3. Przyśpieszenia prac i zabezpieczenia środków budżetowych na kolejny etap prac rozbudowy DK 25 i połączenia Kalisza drogą klasy GP o przekroju dwujezdniowym z Ostrowem Wielkopolskim i węzłem Modła na A2.

Kolejnym krokiem społecznej presji na rządzących będzie blokada drogi krajowej nr 25. - Wiele osób nas namawia na ten krok. Ludzie się mobilizują i chcą po prostu wyjść na ulice. Blokadę robimy 30 listopada w okolicach południa na ulicy Stawiszyńskiej w Kaliszu, która jest częścią tranzytu między S8 od strony Sieradza a autostradą A2 na węzeł w Modle koło Konina. Tamtędy codziennie przejeżdżają tysiące ciężarówek, niszcząc nasze drogi i zatruwając powietrze - wyjaśnia Marcin Spętany z Kalisz.reAkcja.

Blokada odbędzie się w sobotę, by zminimalizować uciążliwość tej metody protestu dla samych mieszkańców.