użytkownik niezalogowany
Autor:~Rafał
Aktualizacja:

KALISZ:

"Arek Gruszczyński: Rada Miasta w Kaliszu podejmie 20 października decyzję o zamknięciu Miejskiego Ośrodka Kultury. Jakie podano argumenty?

 

Mikołaj Pancewicz, Klub Krytyki Politycznej w Kaliszu: Uchwała o zamiarze i przyczynach likwidacji MOK-u została podjęta w marcu tego roku. Zgodnie z ustawą o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej taka uchwała musi być podjęta 6 miesięcy przed wydaniem aktu likwidacji. Ten okres właśnie minął. Argumenty podane w uchwale według mnie nie stanowią „szczególnie uzasadnionego przypadku", a tylko wtedy można instytucję kultury zlikwidować. Pierwszy argument jest taki, że istnieją w mieście inne instytucje kultury, które mogą realizować zadania MOK-u. Chciałoby się powiedzieć – i całe szczęście, że jeszcze istnieją. Logika tego argumentu jest dla mnie zagadką. W Kaliszu mieszka ponad sto tysięcy ludzi. Czy to oznacza, że powinna być tylko jedna instytucja zajmująca się kulturą i edukacją kulturalną? Drugim argumentem jest nieefektywność działania MOK-u.

 

Może rządzący mają rację? Czym jest MOK dla mieszkańców Kalisza?Czy jest ważną instytucja w życiu społecznym?

Gdy usłyszeliśmy o zamiarze likwidacji MOK-u, zrobiliśmy bilans społecznych zysków i strat. Nie znałem szczegółów działania tej instytucji, ale kilka razy współpracowaliśmy z nią jako Krytyka Polityczna. Miejska plotka mówiła jednak, że nie jest w MOK-u najlepiej. Ale jeśli instytucja działała źle, to dlaczego nie podjęto próby jej reorganizacji? Organem prowadzącym jest samorząd miasta Kalisza; jeśli przystępuje on do likwidacji instytucji bez podjęcia choćby próby jej naprawienia, to coś jest nie tak. Dla mnie oznacza to przyznanie się do bezsilności – likwidujemy, bo nie potrafimy zarządzać kulturą, nie umiemy nic sensownego zrobić z niesprawną instytucją zatrudniającą kilkanaście osób. I to wszystko kilka miesięcy po wyborach, w wyniku których wiceprezydentem odpowiedzialnym za kulturę został człowiek PO, formacji, która szczyci się swoją skutecznością w zarządzaniu.

 

Może ta instytucja jest już tak chora, że nie ma co leczyć, co reorganizować?

Likwidacja MOK-u to nie tylko likwidacja instytucji. To także sprzedaż jej bazy, którą jest budynek z ogromnym ogrodem pośrodku blokowiska. Bazy, która nie zostanie odtworzona. Zapowiedziano, że część pieniędzy oszczędzonych po likwidacji MOK-u trafi do NGO-sów. Ale co z tego, skoro dla NGO-sów, szczególnie małych, współpraca z instytucjami kultury, które udostępniają nieodpłatnie miejsce i inne zasoby, to często jedyna szansa na działanie? Zwiększenie puli pieniędzy przekazywanych organizacjom pozarządowym nie zrekompensuje tej straty. To przelewanie z pustego w próżne.

 

Może jednak mimo wszystko organizacje pożytku publicznego lepiej wydadzą te pieniądze. W Kaliszu jest dużo takich stowarzyszeń i fundacji?

Jest bardzo dużo aktywnych środowisk – ale niszowych i rozproszonych po mieście. Stąd wrażenie niektórych mieszkańców, że „tutaj się nic nie dzieje". A dzieje się mnóstwo. Ponieważ jednak najaktywniejsze są nieduże organizacje, których nie stać na siedzibę i etaty, współpraca z instytucjami samorządowymi to dla nich kluczowa sprawa.

Miasto wspiera je jednak, przekazując im w drodze konkursów pieniądze.

Zasady, na jakich odbywają się konkursy na realizację zadań publicznych, to kolejny drażliwy temat. W 2011 tylko dziewięć podmiotów otrzymało dotacje w obszarze kultury. Dlatego pomysł ten nie budzi mojego entuzjazmu – bez zmiany zasad te pieniądze nie przyczynią się do kulturalnego ożywienia miasta.

 

Czy miasto – po likwidacji MOK-u – zapewni alternatywne miejsce dla promowania, wspierania kultury?

To jest drugi ważny powód, dla którego likwidacja MOK-u jest błędem. Przedstawiane propozycje tego, co powstanie zamiast MOK-u, nie były spójne i przekonujące. Zamiast planu rozwoju kultury proponowano poupychanie działań MOK-u po innych instytucjach. Imprezy masowe ma organizować Ośrodek Sportu Rehabilitacji i Rekreacji, sekcje artystyczne mają trafić do Młodzieżowego Domu Kultury. MDK radzi sobie świetnie, zajęcia tam są obłożone. Część pieniędzy, jak wspominałem, ma zwiększyć pulę w konkursach na realizację zadań publicznych przez organizacje pozarządowe. Jest też pomysł Akademii Artystycznej – prowadzenia działań z zakresu edukacji kulturalnej w szkołach przez NGO-sy. Edukacja kulturalna jest potrzebna, ale czy naprawdę ze szkołami jest tak źle, że potrzebują wsparcia niewielkich miejskich organizacji pozarządowych? Państwo nie może się wycofywać z kolejnych zadań.

To dość typowe posunięcie. Damy pieniądze NGO-som i one zrobią coś za nas.

Pomysł Akademii Artystycznej jest krytykowany przez ludzi zajmujących się edukacją. W szkołach nie ma odpowiedniej infrastruktury do zorganizowania takich zajęć na odpowiednim poziomie. Nie ma bazy, jaką jest MOK.

 

Jaki program ma MOK?

Przy MOK-u działa Teatr 24, kluby: fantastyki, plastyczne, kabaretowy, muzyczny, filmowy, rekreacyjne (joga, gimnastyka). Są zajęcia integracyjne dla niepełnosprawnych, uliczna grupa taneczna. MOK jest organizatorem dużych imprez takich jak finał WOŚP i bardzo popularny w Kaliszu Festiwal im. Pawła Bergera. Nie wiem, czy to jest dużo, czy mało – nie mam narzędzia, żeby to ocenić. A władze po prostu stwierdziły, że jest źle, i to ma nam wystarczyć. Bronię MOK-u bez względu na to, czy ten program jest dobry czy zły. Jeśli jest niewystarczający, to nie jest wyłącznie wina MOK-u i pracujących tam ludzi, ale też tych, którzy warunki do działania stwarzają.

 

Jakie działania podejmujecie w obronie MOK-u?

Ja i nieformalna grupa sprzeciwiająca się likwidacji MOK-u chcieliśmy zaprosić mieszkańców miasta i władze do dyskusji. Nie przykuliśmy się do drzwi „pałacyku" – siedziby MOK-u, chcieliśmy, żeby takie decyzje, jak likwidacja dużej instytucji kultury, były podejmowane inaczej. Władze miasta nie zareagowały. A przecież samorząd to niby ta władza, która jest bliżej człowieka. Pracownicy MOK zwrócili się do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z prośbą o interwencję. W odpowiedzi MKiDN wystosował pismo do Prezydenta Miasta Kalisza."

Źródło: http://www.krytykapolityczna.pl/Wywiady/PancewiczNaprawiacinstytucjekulturyczylikwidowac/menuid-1.html

 

Polecane również:

http://www.facebook.com/pages/Nie-dla-likwidacji-Miejskiego-O%C5%9Brodka-Kultury-w-Kaliszu/195589250472447

http://www.facebook.com/obywatelekultury?sk=wall

 

Komentarze (0)

Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Pomoc | Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.