tvnpix
Foto: Dominik

"Jeszcze Polka nie zginęła", "Rewolucja jest kobietą". Kolejny dzień protestów

W piątek w Polsce odbyły się protesty po decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie prawa do aborcji w przypadku ciężkiego upośledzenia płodu. Protestujący pojawili się między innymi we Wrocławiu, w Poznaniu, Warszawie, Krakowie, Olsztynie czy Łodzi. Na Kontakt 24 przesyłaliście swoje relacje.

 

 

 

 

 

 

W czwartek sędziowie zależnego od Prawa i Sprawiedliwości Trybunału Konstytucyjnego orzekli o niezgodności z polską konstytucją prawa do aborcji w przypadku ciężkiego upośledzenia płodu.

To zanegowanie wypracowanego w latach 90. XX wieku "kompromisu" aborcyjnego. Orzeczenie zapadło większością głosów. Zdanie odrębne złożyło dwóch sędziów: Piotr Pszczółkowski i Leon Kieres.

Po ogłoszeniu wyroku w czwartkowy wieczór rozpoczęły się protesty przeciwników zmian w prawie dotyczącym aborcji. Setki osób wyszły na ulice i demonstrowały swoje niezadowolenie; na warszawskim Żoliborzu, w okolicy domu Jarosława Kaczyńskiego doszło do starć demonstrantów z policją.

Piątek był kolejnym dniem protestów. W wielu miastach Polski, przed regionalnymi siedzibami PiS pojawili się manifestanci. Przemarsze odbywały się w Łodzi, Zielonej Górze, Krakowie, Warszawie oraz Poznaniu. We Wrocławiu skandowano "Rewolucja jest kobietą", a na transparentach pojawiło się hasło "Jeszcze Polka nie zginęła".

Więcej o protestach przeciwko zaostrzeniu prawa do aborcji na portalu tvn24.pl

 

 

 

 

 

Autor: mart,jw/ak