Temat w toku

Pisze o tym:

243 reporterów

Dodano:

244 materiały

Jak działają ulgi? Kto ma składać wnioski? Wasze pytania o Polski Ład

Na początku roku w życie wszedł Polski Ład. Zmiany, jakie wprowadzono wywołały w Was nie tylko wiele emocji, ale i sporo wątpliwości. Zastanawiacie się jak działają ulgi, czy konieczne jest złożenie wniosku, by Wasza pensja netto nie uległa obniżeniu i co z PIT-2? Na Wasze pytania czekamy w Gorącym Temacie Kontaktu 24. Odpowiadają na nie eksperci.

CZYTAJ WIĘCEJ O POLSKIM ŁADZIE

Rok 2022 rozpoczął się od głębszego sięgnięcia do kieszeni, na co złożyły się podwyżki cen za gaz czy prąd, wzrost akcyzy, rosnąca wciąż inflacja, ale też zmiany, jakie są efektem wprowadzenia Polskiego Ładu. Dotyczą one nie tylko przedsiębiorców, ale każdego obywatela Polski. Warto zorientować się, co się zmienia i w jaki sposób - z korzyścią czy stratą dla nas.

Portal tvn24.pl/biznes wziął pod lupę sprawę, jaka wpłynęła na Kontakt 24. Chodzi o informacje od nauczycieli, którzy otrzymali pensję za styczeń niższą niż ta z grudnia. Na wątpliwości odpowiedziały doradczynie podatkowe: Małgorzata Samborska z Grant Thornton oraz Joanna Narkiewicz-Tarłowska z PwC. Z kolei żołnierze i funkcjonariusze policji, którzy podobnie jak nauczyciele otrzymali niższe pensje w styczniu, dostali stosowne wyrównania.

Jednakże zawiłości dotyczące zmian w pensjach to nie jedyna kwestia, która Was martwi.

Zastanawiacie się jak rozliczać PIT-2, czy warto składać do pracodawcy wniosek o niestosowanie ulgi dla klasy średniej lub czy jest szansa na otrzymanie tak zwanego dodatku osłonowego, czyli świadczenia, które ma obniżyć wydatki niektórych gospodarstw domowych? Czy można nadal wspólnie rozliczać się z małżonkiem i jak wygląda kwestia osób pracujących na emeryturze? A co z pracownikami poniżej 26.roku życia, czy ich także obejmuje ulga dla klasy średniej?

O zmiany po wprowadzeniu Polskiego Ładu pytały także osoby zatrudnione na umowę zlecenie. "Kto zyska, a kto straci?" - na to pytanie również odpowiedzieli nasi eksperci.

Czekamy na Wasze pytania, wątpliwości i zagwozdki związane z Nowym Ładem. Przedstawimy je ekspertom.

NA CZĘŚĆ WASZYCH PYTAŃ ODPOWIEDZIELI EKSPERCI PWC - BARBARA KOLIMECZKOW I GRZEGORZ OGÓREK