Zamknięty

Pisze o tym:

617 reporterów

Dodano:

625 materiałów

Jak dostać 500 zł na dziecko? Wy pytacie, TVN24 BiS odpowiada

1 kwietnia ruszył nabór wniosków o świadczenia w ramach programu Rodzina 500 plus. Na Kontakt 24 przysyłacie swoje wątpliwości związane z rządowym projektem. W programach TVN24 BiS postaramy się je rozwiać.

500 plus na dziecko ruszyło. Są już pierwsze wnioski Źródło: tvn24

 

I CZĘŚĆ ODPOWIEDZI NA WASZE PYTANIA

II CZĘŚĆ ODPOWIEDZI NA WASZE PYTANIA

III CZĘŚĆ ODPOWIEDZI NA WASZE PYTANIA


Od piątku, 1 kwietnia,  można składać wnioski o świadczenie z programu Rodzina 500 plus za pomocą bankowości elektronicznej i platformy usług elektronicznych ZUS. Zachęcamy do tego, bo to sposób najprostszy - przekonywał w TVN24 BiS wiceminister rodziny Bartosz Marczuk.

Program jednak nadal budzi wiele wątpliwości. Na Kontakcie 24 pytacie między innymi o to, czy dostaniecie 500 złotych, jeśli wychowujecie drugie dziecko jako rodzina zastępcza. Ewa, pyta, czy poza dofinansowaniem dostanie także zasiłek na dziecko. "Czy do dochodu będą wliczane alimenty?" - pyta inny Internauta. Macie również wątpliwości, czy otrzymacie pieniądze mieszkając za granicą. Wątpliwości pojawiają się także w kwestii potrzebnych dokumentów. "Wychowuję samotnie dwójkę dzieci dwóch ojców. Jakie dokumenty będę musiała złożyć, by dostać 500 złotych na pierwsze dziecko?" - pyta z kolei Kasia.

Pieniądze na drugie i kolejne dziecko

Projekt ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci wprowadza świadczenie 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko; w przypadku rodzin, których dochód nie przekracza 800 zł na osobę w rodzinie (lub 1200 zł w przypadku rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym) - również na pierwsze dziecko.

Świadczenie ma wypłacać urząd miasta, gminy, ośrodek pomocy społecznej lub centra do realizacji świadczeń socjalnych. Wniosek o świadczenie będzie trzeba składać co roku w miejscu zamieszkania. Resort rodziny chce, by świadczenie było wypłacane od kwietnia, jednak każda gmina będzie miała maksymalnie trzy miesiące na wydanie tego świadczenia.

Odpowiedzi na antenie TVN24 BiS

W programach TVN24 BiS Poranek na BiS (od poniedziałku do piątku od 7 do 10) oraz Biznes dla Ludzi (poniedziałek-piątek, godz. 17:30) będą przedstawiane Wasze pytania, a także odpowiedzi na nie.