MATERIAŁ INTERNAUTY
Aktualizacja:

Innowacyjny ambulans pojawił się wśród ratowników medycznych

Innowacyjny ambulans w trosce o komfort nie tylko pacjenta ,ale takźe personelu medycznego zespołów ratownictwa medycznego pojawił się w jesienny poniedziałkowy poranek na poznańskim strzeszynie w tutejszej poradni lekarza rodzinnego .

 

 

Taki ambulans to skarb - komfort dla pacjenta,ale przede wszystkim dla personelu medycznego zespołów ratownictwa medycznego . Idealnie nada się w zespołach podstawowych ,gdzie w składziie jest dwóch ratowników medycznych. Jako priorytet stawiają źycie poszkodowanych, kilkanaście wyjazdów do zdarzeń losowych to codzienność. Nosze medyczne waźą ponad 20 kilogramów,defibrylator,respirator,torby medyczne- to kolejne obciąźenia. Do noszy naleźy takźe doliczyć wagę pacjenta -gdzie często przekracza ona 100 kilogramów. Często do pomocy wzywamy zespoły straźy poźarnej. 

Od dziś moźe się to zmienić. Właśnie na rynek wkraczają super nowoczesne nosze - z pełną hydrauliką. Jak podkreśla Jędrzej Szablewski - ratownik medyczny  - jest to milowy krok w przód - teraz ,gdy zajedziemy z zespołem ratownictwa medycznego na wizytę domową ,nie będziemy musieli podnosić noszy ręcznie ,gdyź wyręczy nas jeden przycisk. W zespołach ratownictwa medycznego z dwoma ratownikami medycznymi(zespół podstawowy) wielokrotnie brakuje dodatkowej pary rąk-w tym momencie ratownik medyczny moźe zajmować się pacjentem,zaś drugi uruchamia nosze i dzięki hydraulice podnosi je razem z pacjentem- opowiada Romek i Adam - ratownicy medyczni poradni.

Dlatego z ogromnym zainteresowaniem w dniu dzisiejszym przeszliśmy szkolenie z transportu poszkodowanych z miejsca zdarzenia. Dodatkowym atutem dzisiejszych ćwiczeń  była demonstracja defibrylatora oraz respiratora najnowszej generacji- lekkich ,a zarazem funkcjonalnych,podstawowych urządzeń ratujących źycie. 

Pamiętajmy jednak , źe najlepszy sprzęt - to połowa sukcesu ! Drugą połówką jest personel wyszkolony na najwyźszym poziomie- musimy doprowadzić do uregulowań prawnych kształcenia medycznego ratowników medycznych -zwraca uwagę Szablewski -  ratownik medyczny - na co dzień pracujący w systemie Państwowe Ratownictwo Medyczne