Temat w toku

Pisze o tym:

73 reporterów

Dodano:

74 materiały

Ile płacicie za paliwo?

Ceny benzyny wahają się. Choć zanotowano znaczną obniżkę cen, będzie ona tylko chwilowa. W nowym roku znów na stacjach za popularną 95 trzeba będzie płacić nawet ponad 8 złotych za litr. Zdaniem Dawida Czopka, zarządzającego w Funduszu Inwestycyjnym Polaris, jeśli przekroczymy poziom 8 złotych na większości stacji, to ceny mogą mocno przyspieszyć. Właściciele samochodów z silnikami Diesla także muszą się przygotować na rekordowe tankowanie. Ile płacicie za paliwo? Czy wzrost cen spowodował, że częściej od własnego samochodu wybieracie inny środek transportu? Czekamy na Wasze relacje.

Ceny paliw. Ile płacicie za paliwo?, Foto: Edyta, Kontakt 24 | Wideo: TVN24

Daniel Czyżewski o sytuacji na rynku paliw Źródło: tvn24

Obawy o podaż ropy naftowej, słabnący złoty i wojna w Ukrainie sprawiają, że ceny paliw będą na wysokim poziomie: diesla powyżej 8 złotych, benzyny w granicach 7 złotych za litr - wskazali analitycy rynku paliw. Ich zdaniem sytuację może pogorszyć eskalacja konfliktu w Ukrainie.

Jednakże w sylwestrowy poranek, ku zaskoczeniu wielu internautów, ceny za paliwo spadły. "Od wczoraj cena spadła o około 90 groszy na litrze. Co za cud nad Wisłą przed powrotem 23 proc. VAT-u?" - zastanawiał się pan Robert. "Orlen obniżył od dziś ON o 80 groszy w hurcie, przed podwyżką VAT. Da się?" - skwitował z kolei pan Piotr.

Z danych dostępnych na stronie płockiego koncernu wynika, że w sobotę cena najpopularniejszej bezołowiowej 95 wynosi 5245 zł za metr sześcienny. To najniższy poziom od 26 lutego 2022 roku, kiedy benzyna 95 kosztowała 5238 zł. Dla porównania w piątek było to 5936 zł. Oznacza to spadek w ciągu jednego dnia o 691 zł za metr sześcienny, czyli o 0,69 zł za litr. Olej napędowy na przestrzeni jednego dnia potaniało z 838 zł, o 0,84 zł za litr. Hurtowa cena diesla wynosi 6057 zł. To najniższy poziom od 2 marca 2022 roku, kiedy cena oleju napędowego wynosiła 5833 zł za metr sześcienny.

Wygląda jednak na to, że paliwowe eldorado skończy się równie szybko, jak się zaczęło, bo od początku 2023 roku stawki VAT na paliwa silnikowe wzrosną z 8 do 23 proc. Wynika to ze zmian w tak zwanej tarczy antyinflacyjnej, która od 2023 roku będzie funkcjonowała w okrojonym kształcie.

WIĘCEJ NA TVN24 BIZNES

Ile płacicie za paliwo? Czy wysokie ceny paliw spowodowały, że rzadziej korzystacie z auta? A może polujecie na obniżki cen? Czekamy na Wasze zdjęcia pokazujące ceny paliw oraz wasze komentarze w tej sprawie.