Zamknięty

Pisze o tym:

110 reporterów

Dodano:

112 materiałów

"Histeryczne przemówienie Ewy Kopacz". "Twardo, konkretnie, na temat. Brawo!"

Dziś wystartował Sejm VIII kadencji. Oprócz poselskiego ślubowania i wyboru marszałków, w programie przewidziano m.in. przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy oraz złożenie przez premier Ewę Kopacz dymisji rządu. Inaugurację nowej kadencji śledzicie również i Wy, co widać po komentarzach, jakie spływają na Kontakt 24.

 

RELACJA MINUTA PO MINUCIE - NA TVN24.PL

Zgodnie z konstytucją, Sejm i Senat wybierane są na czteroletnie kadencje. Kadencje Sejmu i Senatu rozpoczynają się z dniem zebrania się Sejmu na pierwsze posiedzenie i trwają do dnia poprzedzającego dzień zebrania się Sejmu kolejnej kadencji.

Na początku listopada prezydent Andrzej Duda wyznaczył pierwsze posiedzenie Sejmu na 12 listopada, a na marszałka seniora - posła Ruchu Kukiz'15, Kornela Morawieckiego. To właśnie marszałek senior otworzył pierwsze posiedzenie. Po powitaniu gości przez marszałka seniora, przemówienie wygłosił prezydent Andrzej Duda.

Po wystąpieniu prezydenta, marszałek senior przeprowadził złożenie ślubowania poselskiego przy pomocy powołanych przez siebie w tym celu, spośród najmłodszych wiekiem posłów, sekretarzy. Po ślubowaniu poselskim głos zabrała premier Kopacz i złożył dymisję swojego rządu. Podczas przemówienia premier zwróciła się do PiS. - Nie uda wam się zniszczyć demokracji po cichu - mówiła. CZYTAJ WIĘCEJ

Po wystąpieniu szefowej rządu i przerwie, marszałek senior przeprowadził wybór marszałka Sejmu - został nim Marek Kuchciński z PiS.

O godz. 17 prezydent otworzył pierwsze posiedzenie Senatu nowej kadencji.

"To dzień sprzątania po Tusku"

Na Kontakt 24 cały czas spływają komentarze dotyczące pierwszego posiedzenia Sejmu i tym samym przejęcia władzy przez Prawo i Sprawiedliwość. "To dzień sprzątania po Tusku, coś pięknego", "dopiero teraz wyjdzie prawdziwe szydło z worka. (...) Zaczną się oczywiście afery i kłótnie" - piszą internauci.

A jak Waszym zdaniem będą wyglądać rządy PiS? Jak skomentujecie inaugurację nowej kadencji parlamentu? Czekamy na Wasze opinie! Dołączcie do naszego gorącego tematu.