użytkownik niezalogowany
Autor:Iwobar
MATERIAŁ INTERNAUTY
Aktualizacja:

HIPOTEKA - SPREDY

Dotyczy: ustawa antyspredowa a polityka Getin Banku -> ważna informacja dla Klientów

Posiadam kredyt hipoteczny w CHF zaciągnięty w Getin Noble Banku. W związku z wejściem w życie ustawy antyspredowej pozwoliłam sobie na wykonanie telefonu na infolinię GETIN BANKU w celu uzyskania informacji dotyczącej możliwości spłaty kredytu w walucie. Rozmawiałam z Panią Justyną Szmit - pracownikiem tego Banku, która jest zorientowana w temacie hipoteki.

Chciałabym prosić za pośrednictwem Państwa stacji o poinformowanie wszystkich klientów tego banku i być może nie tylko, którzy posiadają kredyty hipoteczne w CHF czy tez EUR i chcą dokonywać spłaty w tej walucie (mają już dość wysokich spredów w GETINIE), co muszą zrobić aby móc dokonywać spłaty kredytu w CHF, czy też EUR:

1. konieczne jest podpisanie aneksu

2. aneksy podobno są dostępne w placówkach bankowych i można je już podpisywać

3. a teraz news: dokonanie spłaty będzie możliwe wtedy, kiedy podpisany aneks trafi do Centrali Banku; uzyskałam informację, iż nie jest ważne z jaką datą mam podpisany aneks, ale ważne jest kiedy on trafi do Centrali Banku. Z doświadczenia wiem, iż przedkładane dokumenty placówkach trafiają z dużym opóźnieniem do Centrali tego Banku.

Przykład:

podpisuję, zawieram aneks do umowy z dniem dzisiejszym (data na aneksie jest 26.08.2011r.), spłata raty przypada mi na np.. 30.08.2011r. Jeżeli aneks ten nie wpłynie do Centrali przed dniem 30.08.2011r. nie mogę dokonać spłaty kredytu w CHF. Jeżeli jednak wpłacę ratę w CHF, a aneks ten nie dotrze w terminie raty, wówczas kwota wpłacona zostanie przeliczona na PLN a później raz jeszcze na CHF - czyli podwójne przewalutowanie.

Ustawa umożliwia spłatę raty w walucie. Według interpretacji GETIN BANKU, warunkiem dokonywania spłaty jest podpisanie aneksu, chociaż wiem, że większość banków nie wymaga aneksów!. Tak się właśnie zastanawiam, co się stanie jeżeli większa ilość klientów będzie chciała zawrzeć wymagane Aneksy (czy Bank jest w stanie z dużą ilością klientów podpisać takie aneksy), a Bank nie będzie mógł lub co więcej będzie się ociągał z podpisaniem tego dokumentu czy można to uznać za utrudnianie klientom dokonywanie spłat a tym samym łamanie jego praw? Pewnie wątpliwości jest więcej.

 

 

Bardzo proszę o nie podawanie mojego nazwiska.