tvnpix
Foto: Waclaw_Szczecin

Finał Baltic Tall Ships Regatta. Żaglowce dotarły do Szczecina

To prawdziwa gratka dla miłośników żaglowców. W Szczecinie odbywa się właśnie finał regat Baltic Tall Ships Regatta 2015. Wydarzenie to przyciąga tłumy widzów, a jednym z nich był Wacław_Szczecin, który swoją relację przysłał na Kontakt 24.

Jednostki kończą w stolicy Pomorza Zachodniego liczące ponad 500 kilometrów kilkudniowe regaty, które rozpoczęły się w litewskiej Kłajpedzie. Impreza potrwa do poniedziałku. Jednym z przystanków było Świnoujście, z którego na Kontakt 24 otrzymaliśmy relacje Reporterów 24.

Goście finału regat będą mieli okazję podziwiać około 50 żaglowców i jachtów z Polski, Niemiec, Rosji, Holandii, Litwy, a także Szwecji, Łotwy i Finlandii.

Wśród jednostek, które goszczą w Szczecinie, największe wrażenie robią majestatyczne żaglowce - oprócz liczącego 117 metrów długości rosyjskiego Sedova i 108-metrowego Daru Młodzieży, także Fryderyk Chopin, replika fregaty z 1703 r. rosyjski Sztandart, czy holenderski Mercedes.

Pokaz stawiania żagli

- W niedzielę będziemy się starali, jeśli pogoda będzie dobra i nie będzie wiatru, wykonać pokaz stawiania żagli na trzech największych żaglowcach, które przypłynęły do Szczecina - na Sedovie, Darze Młodzieży i Fryderyku Chopinie - powiedział Raducha. - Pokaz zaplanowano na 20.30, a żaglowce odcumujemy nieco wcześniej, żeby stanęły w nurcie rzeki i w takim niezwykłym otoczeniu zaprezentowały się - dodał Raducha.

Finałowi regat towarzyszy także kolorowa parada załóg, która wraz z orkiestrami przejdzie ulicami miasta, a także to, bez czego trudno wyobrazić sobie święto żaglowców, czyli koncerty zespołów folkowych i szantowych.

Najpiękniejsze żaglowce świata w Szczecinie Źródło: Kontakt24

Bogata historia

Finał Baltic Tall Ships Regatta 2015, czyli tzw. małe regaty, to przedsmak zaplanowanego na 2017 r. w Szczecinie finału dużych regat The Tall Ships Races. Szczecin był dwukrotnie gospodarzem finału, w 2007 i 2013 r. - ten ostatni zgromadził w mieście 91 żaglowców i ponad 2 mln uczestników.

Regaty Wielkich Żaglowców są elitarnym spotkaniem wielu różnorodnych jednostek - w tym największych żaglowców świata. Historia regat sięga roku 1938, kiedy to w Sztokholmie odbył się pierwszy zlot żaglowców z udziałem m.in. Daru Pomorza. Po wojnie po raz pierwszy regaty odbyły się w 1956 r. Polska bierze w nich udział od 1972 r.

Autor: mg/aw Źródło: PAP