tvnpix

Dziesiątki yorków stłoczonych w piwnicy. Znaleźli je po anonimowym telefonie

Kilkadziesiąt rasowych yorków przetrzymywano w piwnicach na terenie dwóch posesji w Łomiankach pod Warszawą. Wczoraj, po anonimowym zgłoszeniu, na teren hodowli weszła policja i służby weterynaryjne. Właścicielki wygłodzonych, przetrzymywanych w makabrycznych warunkach zwierząt są zrzeszone w Związku Kynologicznym. Pierwszą informację o zdarzeniu dostaliśmy na Kontakt 24.

Natalia Misiorna, starszy inspektor Pogotowia dla Zwierząt / TVN24

Pies na psie

Przybyli na miejsce inspektorzy Pogotowia dla Zwierząt weszli na teren dwóch posesji, na których znajdowało się w sumie około 70 zwierząt. Jak relacjonowała starsza inspektor Natalia Misiorna, psy umieszczone były w ciasnych klatkach, w piwnicznych trzech pomieszczeniach.

Żeby wejść do środka, konieczne było założenie masek i przewietrzenie pomieszczenia przy pomocy sprzętu strażaków. "Nie było sprzątane od co najmniej kilku miesięcy" - powiedziała inspektor Pogotowia dla Zwierząt.

"Nawet nie jesteśmy w stanie tego opisać. Psy siedzą w klatkach. Pod spodem jest kuweta. Pies jak się załatwia, to to po prostu spada. Psy siedzą w odchodach. Smród obrzydliwy" - relacjonowała na miejscu interwencji Małgorzata Mikuła, lekarz weterynarii.

Psy zostały przewiezione do kliniki weterynaryjnej, a te, których stan zdrowia na to pozwalał, do domów tymczasowych.

Małgorzata Mikuła, lekarz weterynarii o warunkach w jakich żyły psy / TVN24

"Okropnie zaniedbane"

Zwierzęta na skutek makabrycznych warunków higienicznych są bardzo zaniedbane. Mają zapalenie gardła, oskrzeli, spojówek i zmiany skórne. Są bardzo wychudzone. W ich karmie, leżącej w odchodach, pojawiły się larwy much - opowiadała Mikuła.

Jak dodała, właścicielki hodowli yorków są zrzeszone w Związku Kynologicznym.

"Dla mnie to jest osobisty cios. Hodowca który jest zrzeszony w Związku Kynologicznym powinien dawać przykład" - podsumowała weterynarz.

Sprawa trafi do sądu

Jak poinformowała Natalia Misiorna, właścicielom hodowli może grozić nawet kara do dwóch lat więzienia.

„Złożyliśmy zawiadomienie na policję o znęcaniu się nad zwierzętami. Będziemy dalej prowadzić sprawę jako oskarżyciel posiłkowy, jako organizacja. Mamy nadzieję uzyskać jakiś wyrok. Będziemy wnioskować o zakaz posiadania zwierząt dla tych pań”.

 

Autor: ak/ja