Zamknięty

Pisze o tym:

104 reporterów

Dodano:

128 materiałów

"Działanie na ślepo, urok monarchii Kaczyńskiego", "to są tylko porządki w TK". Dołącz do dyskusji

Scysje z marszałkiem, wyłączanie mikrofonu, liczne wnioski formalne i krzyki. Wybór pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego w środę wywołał wielkie emocje w Sejmie. Jak orzekł w czwartek TK, wybór trzech sędziów w październiku był zgodny z konstytucją, zaś dwóch niezgodny. Spór o Trybunał komentujecie i Wy. "PiS traktuje nas z buta" - twierdzi Piotr. "Dość jątrzenia i psucia państwa" – nawołuje z kolei internautka podpisująca się nickiem "Polka mówi dość". Dołącz do gorącego tematu. Czekamy na Twoją opinię!

 

Julia Przyłębska, Henryk Cioch, Lech Morawski, Mariusz Muszyński i Piotr Pszczółkowski zostali wybrali przez Sejm nowymi sędziami Trybunału Konstytucyjnego.

Głosowania poprzedziła niezwykle burzliwa dyskusja w Sejmie. Posłowie opozycji podczas posiedzenia skandowali m.in. "Konstytucja!" i "precz z komuną". Wielokrotnie dochodziło również do scysji z marszałkiem Markiem Kuchcińskim, a także wyłączania mikrofonów. Posłowie opozycji zgłaszali także liczne wnioski formalne, a także m.in. zarzucali sędziom niespełnianie wymogu apolityczności i związki z PiS.

O PRZEBIEGU OBRAD PRZECZYTASZ NA TVN24.PL

Spór o trybunał

W ubiegłym tygodniu Sejm głosami PiS i Kukiz'15, a przy sprzeciwie pozostałych klubów opozycyjnych, uznał, że wybór pięciu sędziów dokonany 8 października przez Sejm poprzedniej kadencji - nie miał mocy prawnej. Trzej sędziowie zostali wybrani w miejsce tych, których kadencja wygasała 6 listopada, czyli w trakcie kadencji poprzedniego Sejmu; dwaj pozostali - w miejsce sędziów, których kadencja wygasa 2 i 8 grudnia, czyli w trakcie kadencji obecnego Sejmu. Wybrani w październiku sędziowie nie zostali dotychczas zaprzysiężeni przez prezydenta Andrzeja Dudę, co jest konieczne, by mogli orzekać. Prezydent odebrał za to ślubowanie od czterech wybranych w środę przez PiS sędziów.

W czwartek Trybunał Konstytucyjny zbadał przyjętą w czerwcu ustawę o TK, która była podstawą wyboru pięciu sędziów z 8 października. Sędziowie orzekli, że wybór trzech sędziów w październiku był zgodny z konstytucją, zaś dwóch - niezgodny.

WIĘCEJ O WYROKU NA TVN24.PL

5 grudnia ma wejść w życie nowelizacja ustawy o TK uchwalona w listopadzie głosami PiS i Kukiz'15 (posłowie PO, Nowoczesnej i PSL opuścili salę). W nowelizacji przyjęto m.in., że trzy miesiące od wejścia zmian w życie wygaszone będą kadencje Andrzeja Rzeplińskiego i Stanisława Biernata - jako prezesa i wiceprezesa TK. Tę nowelę zaskarżyły do TK PO, Rzecznik Praw Obywatelskich i Krajowa Rada Sądownictwa. Trybunał rozpozna te wnioski 9 grudnia.