Zamknięty

Pisze o tym:

52 reporterów

Dodano:

54 materiały

Dymisja Szałamachy i dwa ministerstwa dla Morawieckiego. Komentujecie zmiany w rządzie

Mateusz Morawiecki w miejsce Pawła Szałamachy i podwójna funkcja - ministra finansów i ministra rozwoju - to jedna z najważniejszych zmian, które w środę ogłosiła premier Beata Szydło. W gorącym temacie komentowaliście rekonstrukcję rządu.

RELACJA MINUTA PO MINUCIE ZE ZMIAN W RZĄDZIE NA TVN24.PL

Konferencja premier rozpoczęła się z dwugodzinnym opóźnieniem. Beata Szydło na początku  poinformowała o przyjęciu przez rząd budżetu na 2017 rok. Teraz trafi on do parlamentu.

Budżet tworzył m.in. Paweł Szałamacha, który ostatecznie pożegnał się z ministerialną teką. - Nowym szefem resortu finansów będzie wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki, który ma łączyć oba stanowiska - poinformowała premier Beata Szydło. - Minister Szałamacha zwrócił się do mnie z prośbą o zmianę miejsca zatrudnienia, przyjęłam dymisję - tłumaczyła.

Przed Morawieckim "trudne i wymagające zadanie"

Premier zaznaczyła, iż przed wicepremierem Morawieckim "trudne i wymagające zadanie". - To są dwa osobne ministerstwa - mówiła Szydło. - Czy to jest wzmocnienie jednego ministra? Myślę, że to jest obciążenie jednego ministra - oceniła.

Szefowa rządu poinformowała na konferencji, że podjęła też decyzję o powołaniu Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów na czele z wicepremierem Morawieckim.

To nie jedyna zmiana. Minister Adam Lipiński zastąpi Wojciecha Kaczmarczyka na stanowisku pełnomocnika ds. równego traktowania oraz społeczeństwa obywatelskiego.

Natomiast w następny wtorek razem z ministrem Henrykiem Kowalczykiem premier Beata Szydło przedstawi propozycje nowego sposobu zarządzania spółkami skarbu państwa i majątku skarbu państwa. - Powiem nie tylko o nadzorze właścicielskim, ale też o nowym sposobie zarządzania - wyjaśniła premier.

"Najgorsi ministrowie nadal w tym rządzie są"

- Premier zażartowała z Polaków, mówiła wcześniej o rekonstrukcji rządu, a stanowisko stracił tylko minister Szałamacha - powiedział po konferencji Sławomir Neumann.  - Dziś wiemy, że ten rząd to grupa rekonstrukcyjna, która udaje rząd - dodał przewodniczący klubu PO.

Również Ryszard Petru zaznaczył, że przedstawiona zmiana przez premier, to "żadna zmianą". - To tylko stwarza wrażenie zmiany - mówił. - Najgorsi ministrowie nadal w tym rządzie są, a państwem z tylnego siedzenia nadal rządzi Jarosław Kaczyński - podkreślił lider .Nowoczesnej.