Zamknięty

Pisze o tym:

356 reporterów

Dodano:

365 materiałów

"Dudapomoc dla kolesiów" vs. "nareszcie zaczyna się normalność". Lawina komentarzy po ułaskawieniu Kamińskiego

Lawinę komentarzy wśród naszych internautów wywołała informacja o ułaskawieniu przez prezydenta Andrzeja Dudę ministra Mariusza Kamińskiego. "Kolesiostwo", "wykonywanie partyjnych poleceń", "to prezydent PiS-u" - komentują przeciwnicy decyzji prezydenta. "To przywracanie sprawiedliwości", "jedyna słuszna decyzja" – ripostują zwolennicy. A co Ty sądzisz na ten temat? Dołącz do naszego gorącego tematu i weź udział w dyskusji.

CZYTAJ WIĘCEJ O UŁASKAWIENIU

Oprócz Kamińskiego, prezydent zdecydował również o ułaskawieniu trzech byłych funkcjonariuszy CBA - m.in. byłego wiceszefa CBA Macieja Wąsika.

W marcu tego roku Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście skazał na kary więzienia b. szefów CBA, w tym Mariusza Kamińskiego (3 lata więzienia i 10-letni zakaz zajmowania stanowisk), m.in. za przekroczenie uprawnień i nielegalne działania operacyjne CBA przy "aferze gruntowej" w 2007 r.

Proces dotyczył operacji CBA z lata 2007 r. CBA zakończyło tę operację specjalną wręczeniem Piotrowi Rybie i Andrzejowi K. tzw. kontrolowanej łapówki za "odrolnienie" gruntu na Mazurach w kierowanym przez Andrzeja Leppera ministerstwie rolnictwa. Finał akcji miał utrudnić przeciek, wskutek czego z rządu odwołano szefa MSWiA Janusza Kaczmarka.

Na początku listopada Mariusz Kamiński złożył apelację od wyroku w sprawie tzw. afery gruntowej, podobnie jak były wiceszef Biura Maciej Wąsik.

W czerwcu 2012 r. ten sam sąd, który w marcu tego roku skazał podsądnych, niejednogłośnie umorzył na wniosek obrony ten proces - jeszcze przed jego rozpoczęciem. Podstawą był "brak znamion przestępstwa". W grudniu 2012 r. na wniosek prokuratury i pokrzywdzonych Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił to umorzenie i nakazał przeprowadzenie procesu. Obie decyzje wydano tajnie.

Zgodnie z art. 139. konstytucji prezydent Rzeczypospolitej stosuje prawo łaski. Prawa łaski nie stosuje się do osób skazanych przez Trybunał Stanu.

Mariusz Kamiński w rządzie Beaty Szydło będzie ministrem, koordynatorem służb specjalnych.

KOMENTARZ KANCELARII PREZYDENTA: "Prezydent uznał, że osoby walczące z korupcją powinny być szczególnie chronione"

A co Ty sądzisz na temat decyzji prezydenta? Dołącz do naszego gorącego tematu i weź udział w dyskusji.