Zamknięty

Pisze o tym:

23 reporterów

Dodano:

23 materiały

"Dobry człowiek na ciężkie czasy" vs. "niszczy wojsko". Dyskusja nad odwołaniem Macierewicza

Posłowie odrzucili wniosek Platformy Obywatelskiej o odwołanie Antoniego Macierewicza ze stanowiska ministra obrony narodowej. Wcześniej odbyła się burzliwa debata w tej sprawie. Komentarze dot. pracy ministra oraz wniosku PO otrzymaliśmy również od Was. Głosowaliście również w sondzie.

PO wystąpiła o wotum nieufności wobec Macierewicza 20 czerwca, uzasadniając wniosek tym, że Macierewicz wykorzystuje MON do walki politycznej, osłabia pozycję resortu, a przez to obniża poczucie bezpieczeństwa obywateli.

Wnioskodawcy zarzucili ministrowi rozpowszechnianie fałszywego obrazu wojska w audycie, kierowanie się koniunkturalnymi pobudkami przy wykorzystaniu wojska do asysty, transportu i instalacji figury sakralnej, zamontowanej ponadto z naruszeniem prawa, traktowanie wojska jako narzędzia w walce politycznej przez przywoływanie ofiar katastrofy smoleńskiej w każdym apelu z asystą wojska. PO odwołała się też do opisanych przez ”Gazetę Wyborczą” kontaktów Macierewicza z uznanym za kłamcę lustracyjnego byłym agentem SB Robertem Luśnią, wyraziła też wątpliwości związane z umową dotycząca prawnej reprezentacji MON w sprawach roszczeń po ofiarach katastrofy smoleńskiej.

Premier: opozycja jest nieodpowiedzialna

Poparcie wniosku PO zapowiedział klub PSL. PiS uznała wystąpienie o wotum nieufności za absurdalne, niedorzeczne i bezzasadne oraz za próbę wywołania konfliktu przed szczytem NATO. Zarzuty PO Macierewicz nazwał "złym sumieniem ludzi, którzy wiedzą, ile złego Polsce zrobili i próbują odreagować".

Odnosząc się do zaplanowanej na wtorek debaty premier Beata Szydło powiedziała w poniedziałek wieczorem na imprezie #tweetupMON na Stadionie Narodowym, że "opozycja jest nieodpowiedzialna". - Na trzy dni przed szczytem NATO musimy zajmować się wnioskiem o odwołanie ministra obrony narodowej na podstawie wniosku, który jest po prostu żałosny. Można to powiedzieć: żałosny, nieprawdziwy, to jest konfabulacja - mówiła szefowa rządu.

Za odrzuceniem wniosku głosowało 267 posłów, przeciw - 166. Łącznie głosowało 436, wymagana większość ustawowa wynosiła 231. WIĘCEJ O DEBACIE PRZECZYTASZ NA TVN24.PL