MATERIAŁ INTERNAUTY

Diecezjalny Dzień Państwowego Ratownictwa Medycznego w Łomży

Chociaż święto Ratownictwa Medycznego przypada dopiero 13 października, w Łomży odbyło się już w piątek, 7 października. W uroczystości udział wziął m. in. Podsekretarz Stanu w MSWiA, Jarosław Zieliński oraz Komendant Wojewódzki Policji, nadinsp. Daniel Kołnierowicz.

Święto, którego patronem jest błogosławiony Gerard Tonque, ustanowiono na mocy Ustawy z dn. 8 września 2006 o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Pierwszy raz obchodzono je 13 października 2006 w Wyszkowie. Głównym organizatorem uroczystości na Ziemi Łomżyńskiej jest Grupa Ratownicza Stowarzyszenia Pomocy Rodzinom Nadzieja, a jej koordynatorem jest ks. Radosław Kubeł.

Tegoroczne obchody miały miejsce na Parkingu przy Centrum Katolickim w Łomży, gdzie swoją siedzibę ma Grupa Ratownicza, posiadająca aż 7 pojazdów do wykonywania działań (Toyota Yaris, Skoda Octavia, Volkswagen Transporter, Land Rover Defender, dwa motorowery oraz nowy ambulans, tegoroczny nabytek - Fiat Ducato) oraz około 120 członków (lekarze, pielęgniarki, ratownicy i ratownicy medyczni). Wysłużony, 19 letni Fiat Ducato o numerze GR-003  przekazano do Muzeum Ratownictwa w Krakowie.

Uroczystość prowadził zastępca koordynatora, rat. licenc. Jakub Brzeziak. Uroczystość zapoczątkowała msza święta o godz. 16:00.

Chwilę po godz. 17:00 rozpoczęła się część oficjalna w plenerze, podczas której najmłodsi ratownicy - ochotnicy złożyli ślubowanie na ręce kwatermistrza, Patryka Rybickiego. Miało też miejsce oficjalne wręczenie aktu przekazania, dowodu rejestracyjnego i kluczyków od Land Rovera Defendera o numerze taktycznym GR-007. Mianowano, na podstawie rozkazu personalnego nr 986/2016 z 6.10.2016 Komendanta Wojewódzkego i Policji w Białymstoku, nowego komendanta miejskiego Policji w Łomży, Pana Komisarza Marka Sienkiewicza. Mianowania dokonał podsekretarz Jarosław Zielinśki oraz Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku, nadinspektor Daniel Kołnierowicz.

 - Myślę, że nie zawiedziemy się na Panu - mówił Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku.

Sekretarz  Stanu z MSWiA oraz Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku niejednokrotnie podkreślali, że Grupa Ratownicza poprawia bezpieczeństwo mieszkańców.

- Cały czas z nimi współpracujemy, nasza współpraca się poszerza - informuje Jakub Brzeziak - Mamy coraz więcej ludzi, coraz więcej pojazdów, coraz doskonalszy, w pełni profesjonalny sprzęt. W tym roku odnaleźliśmy już  kilkanaście osób, (...).

Na koniec członkowie Grupy Ratowniczej drobnymi upominkami oraz dyplomami podziękowali instytucjom, które wsparły akcję Ambulans Nadziei polegającą na zbieraniu środków finansowych na fabrycznie nową karetkę. Całkowity koszt zakupu Fiata Ducato wyniósł 125 tysięcy złotych, z czego 75 tysięcy przekazało miasto Łomża. Ambulans, którego przebieg w dniu zakupu wynosił około 70 tys. km.,  wyprodukowano w 2012 roku. Od początku roku do końca września grupa wykonała prawie 400 działań ratowniczych, czynności ratownicze przeprowadzono względem ponad 600 osobom

Zespoły do działań na terenie całego województwa wyjeżdżały 19 razy, co dało 9420 roboczo godzin społecznie przepracowanych przez grupę.

Po zakończeniu uroczystości  jej uczestników zaproszono na poczęstunek do Centrum Katolickiego.

Więcej zdjęć: http://fotodabrowski.eu/index.php?/category/57

Komentarze (0)

Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Pomoc | Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.