użytkownik niezalogowany
Autor:KSkiba
MATERIAŁ INTERNAUTY

Debatowali we Wrocławiu o energetycznej przyszłości Polski

Wszystko to za sprawą odbywającej się w czwartek, 20 października br. Konferencji Problemowej Energetykon 2016 „Energia-Klimat-Gospodarka-Społeczeństwo”. O wyzwaniach stojących przed polską energetyką, jej wpływie na konkurencyjność przemysłu oraz o bezpieczeństwie energetycznym Polski dyskutowali praktycy i eksperci z branży. Do najwybitniejszych i najbardziej doświadczonych powędrowały prestiżowe Laury Białego Tygrysa.

IX już edycja Energetykonu, największego spotkania branży energetycznej w Polsce, odbyła się 21 października - po raz pierwszy w historii, we Wrocławiu. Jak co roku, konferencja była okazją do wymiany poglądów między wybitnymi naukowcami zajmującymi się energetyką, a doświadczonymi menedżerami z tego sektora gospodarki.  Spotkania wybitnych ekspertów z praktykami z dziedziny energetyki pozwalają na wypracowanie ważnych wniosków, będących inspiracją dla całej branży. W tym roku również nie zabrakło ciekawych dyskusji na temat wyzwań stojących przed polską energetyką. Jestem przekonany, że ich efekty zobaczymy już niebawem w formie rozwiązań, z których skorzysta cały sektor energetyczny - mówi Krzysztof Stanisławiak, prezes Agencji Promocji Energii, która organizowała wydarzenie wspólnie z wrocławskim producentem ciepła KOGENERACJĄ SA z Grupy EDF.

Organizowane na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu spotkanie zostało podzielone na cztery części. W pierwszej debatowano nad aktualnymi dylematami rozwojowymi krajowego sektora elektroenergetycznego. W drugiej części paneliści skupili się na barierach, utrudniających rozwój kogeneracji w Polsce. Panel trzeci poświęcony był energetyce przemysłowej i jej roli i zadań w całym sektorze energetycznym, zaś panel ostatni był debatą wybitnych naukowców i menedżerów, podsumowujących przebieg dyskusji na konferencji, zakończoną konkretnymi wnioskami i wskazaniami.

W dyskusji wzięło udział wielu ekspertów w dziedzinie energetyki, m.in., wiceprezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna dr inż. Krzysztof Domagała, Kazimierz Szynol, dyrektor Elektrowni Jaworzno III, a także prof. Wojciech Bugajski z Politechniki Warszawskiej, prof. Wojciech Nowak z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, prof. Marian Miłek z PWSZ w Sulechowie, prof. Józef Pacyna z Norweskiego Instytutu Badań Powietrza.

Podczas konferencji wręczone zostały także jubileuszowe, dwudzieste Laury Białego Tygrysa Polskiej Energetyki. Tym prestiżowym wyróżnieniem, przyznawanym przez Agencję Promocji Energii, redakcję czasopisma „ENERGIA” i portal energetykon.pl, honorowani są przedsiębiorcy wprowadzający nowe rozwiązania służące polskiej elektroenergetyce i społeczeństwu, nowatorskie wyroby oraz rozwiązania z zakresu organizacji pracy, marketingu i obsługi klientów, ekologii i ochrony środowiska. Wśród laureatów znaleźli się Sławomir Krystek, Marian Babiuch, prof. Tadeusz Chmielniak, prof. Wojciech Nowak, Jerzy Łaskawiec i Józef Pękala, a także Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA SA z Grupy EDF.

Z kolei Laury Białego Tygrysa za rok 2016 otrzymali prezes Izby Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii Henryk Kaliś, prezes TAURON Polska Energia SA Remigiusz Nowakowski, członek zarządu KOGENERACJI SA Marek Salmonowicz, Radomskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej „RADPEC” S.A. oraz PGE GiEK S.A. Oddział Elektrownia Bełchatów.

– Laur Białego Tygrysa to wyjątkowe wyróżnienie z wieloletnią tradycją. Satysfakcja z nagrody jest tym większa, że otrzymała ją również wrocławska KOGENERACJA. To cenny dowód uznania dla naszej pracy i zachęta do tego, by kontynuować przyjętą strategię rozwoju – powiedział Marek Salmonowicz, członek zarządu KOGENERACJI SA, odbierając indywidualne wyróżnienie.