Zamknięty

Pisze o tym:

178 reporterów

Dodano:

180 materiałów

"Czysta polityka, szkoda dzieciaków" vs. "to podniesie poziom". Wasze opinie o likwidacji gimnazjów

Powrót do 8-letniej szkoły podstawowej, 4-letniego liceum i 5-letniego technikum zapowiedziała w piątek szefowa MEN Anna Zalewska. Temat już od kilku miesięcy wzbudza emocje. Jesteśmy ciekawi, jakie jest Wasze zdanie? Czy likwidacja gimnazjów to dobry pomysł? Wasze opinie zbieraliśmy w gorącym temacie Kontaktu 24.

 

W roku szkolnym 2017/2018 nie będzie już rekrutacji do gimnazjum - poinformowała we wrześniu minister edukacji Anna Zalewska.

Zdaniem minister, reforma wprowadzająca gimnazja nie sprawdziła się. - Przez kilka lat budowaliśmy ten system, a później bez końca go poprawialiśmy. Po 17 latach trzeba podjąć decyzje. Gimnazja nie wyrównują szans edukacyjnych, nie podnoszą jakości nauczania – oceniła Zalewska.

Od 1 września 2017 r. uczniowie, nauczyciele i pracownicy dotychczasowej 6-letniej szkoły podstawowej będą w ośmioletniej szkole. 1 września 2017 roku rozpoczną naukę pierwsi uczniowie klasy siódmej. - Dotychczasowe 3-letne liceum od 1 września 2019 r. stanie się 4-letnim. Pierwsza rekrutacja do klasy pierwszej odbędzie się w roku 2019/2020 - podała minister.

Oprócz powrotu do 8-letniej szkoły podstawowej, 4-letniego liceum i 5-letniego technikum, Zalewska mówiła także, że zasadnicze szkoły zawodowe, zastąpione zostaną przez dwustopniowe szkoły branżowe. Przekonywała, że zmiana struktury nie przewiduje zwolnień nauczycieli.