Temat w toku

Pisze o tym:

66 reporterów

Dodano:

67 materiałów

Czy Wasze dzieci dostały się do wybranej szkoły?

Rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych trwa. Jako że kandydatów do wybranych szkół często jest więcej niż miejsc, proces wiąże się z dużym stresem. We wtorek tegoroczni absolwenci gimnazjów i szkół podstawowych z sześciu województw dowiedzieli się, czy zostali zakwalifikowani do wybranych szkół średnich. Czy Wasze dzieci dostały się do szkoły, którą wybrały? Czekamy na wiadomości od Was.

Czy Wasze dzieci dostały się do wybranej szkoły?

Absolwenci szkół podstawowych i gimnazjów poznają wyniki rekrutacji Źródło: PAP

W Warszawie 47 tysięcy absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych rywalizuje o 43 tysiące dostępnych miejsc. Z podobnym problemem borykają się będą uczniowie z Poznania, gdzie kandydatów jest 17 tysięcy, a miejsc 16 tysięcy. We wtorek absolwenci z województw mazowieckiego, dolnośląskiego, śląskiego, wielkopolskiego, świętokrzyskiego i łódzkiego dowiedzieli się, czy zostali zakwalifikowani do wybranych szkół średnich. Więcej czytaj na portalu tvn24.pl

Dotąd ogłoszono już listy przyjętych w pierwszym etapie rekrutacji w województwach lubuskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, podkarpackim, zachodniopomorskim, lubelskim, pomorskim i małopolskim.

Problem jest poważny. Tylko w Lublinie po pierwszej turze rekrutacji do wybranych przez siebie szkół nie dostało się 600 osób. I nie są to uczniowie z najgorszymi wynikami.

Miasto zapewnia, że dla wszystkich kandydatów miejsc wystarczy, ale nie w tym rzecz. Uczniowie, zwłaszcza ci z czerwonymi paskami, aplikowali do najlepszych liceów, do których by się dostali, gdyby nie podwójny rocznik. Teraz mogą wylądować w słabych liceach lub technikach.

Rekrutacja do szkół średnich 2019

Podobna sytuacja jest w całym kraju. Po pierwszej turze rekrutacji do wymarzonych szkół nie dostało się około 800 uczniów z Białegostoku, 1200 z Gdańska, 2500 z Krakowa. Podobne dane podaje Olsztyn, Rzeszów i Zielona Góra. 
Jak to wygląda u Was? Czy Wasze dzieci/wnuki dostały się do wybranych szkół? Na Kontakt 24 czekamy na Wasze sygnały.