Temat w toku

Pisze o tym:

766 reporterów

Dodano:

771 materiałów

Czy udało Wam się zapisać na szczepienie?

15 lutego ruszyły zapisy dla nauczycieli starszych klas, a także wykładowców akademickich. Wcześniej, bo od 8 lutego zgłosić chęć szczepienia mogli nauczyciele klas 1-3 i opiekunowie pracujących w żłobkach. Od 15 stycznia można zgłosić się na szczepienie przeciw COVID-19, a osoby powyżej 80. roku życia mogą zapisać się na konkretny termin szczepienia. Od 22 stycznia mogą również szczepić się osoby powyżej 70. roku życia. Czy udało Wam się już to zrobić? Podzielcie się swoimi doświadczeniami z redakcją Kontaktu 24.

Czy udało Wam się zapisać na szczepienie?

Od 15 stycznia wszystkie osoby pełnoletnie mogą zgłosić chęć szczepienia Źródło: Shutterstock

JAK I KIEDY ZAPISAĆ SIĘ NA SZCZEPIENIE? CZYTAJ W TVN24.PL

Nauczyciele będą mogli zapisać się na szczepienia u dyrektorów placówek oświatowych, które dziś działają stacjonarnie, czyli przedszkoli i podstawówek. U pracodawców zgłaszać się do szczepienia będą też opiekunowie pracujący w żłobkach. Te grupy mają zostać zaszczepione do końca lutego. Szczepienia tej grupy ruszą 8 lutego.

15 stycznia została otwarta rejestracja na szczepienia dla osób powyżej 80. roku życia. Od 22 stycznia dostępna dla osób powyżej 70. roku życia. Wszystkie osoby od 18. roku życia mogą od tygodnia zgłosić swoją gotowość do zaszczepienia przeciwko COVID-19.


Jak tłumaczył szef KPRM, po wejściu na stronę www.gov.pl/szczepimysie trzeba będzie kliknąć przycisk "zgłoszenie", wypełnić formularz i potwierdzić zgłoszenie.

- Gdy rozpocznie się etap szczepień, taka osoba (która zgłosiła chęć szczepienia - red.) otrzyma maila, że ma już wystawione skierowanie i wtedy będzie mogła w pierwszej kolejności zarejestrować się już na konkretny termin szczepienia - przekazał Dworczyk.

Kto i kiedy będzie mógł zapisać się na szczepienie? Harmonogram na pierwszy kwartał na portalu tvn24.pl

Dworczyk poinformował, że proces rejestracji na szczepienie będzie prowadzony "trzema kanałami":

- infolinia pod numerem 989;
- strona internetowa pacjent.gov.pl;
- osobista rejestracja w punkcie szczepień.

Wyjaśnił, że uruchomiono 5994 punkty szczepień, które są rozłożone równomiernie w całej Polsce. Dostęp do nich ma mieć 90 procent społeczeństwa. Zapowiedział, że do 25 stycznia, kiedy rozpocząć mają się szczepienia osób powyżej 70. roku życia, uruchomione zostaną kolejne punkty.

Szczepienia będą dostępne między innymi w: placówkach Podstawowej Opieki Zdrowotnej, innych stacjonarnych placówkach medycznych (np. Ambulatoryjnej Opiece Specjalistycznej), mobilnych zespołach szczepiących, centrach szczepiennych w szpitalach rezerwowych.

Przyjęta przez rząd strategia zakłada cztery etapy przeprowadzania szczepień. Czytaj więcej w tvn24.pl

Po zaszczepieniu będą wystawiane kody QR. - To będzie taki paszport osoby zaszczepionej, który będzie potwierdzał, że osoba została zaszczepiona i może korzystać z uprawnień, które jej przysługują - wyjaśniła wiceminister zdrowia Anna Goławska.

- Ponad 150 tysięcy osób zapisało się w ciągu pierwszych trzech godzin na szczepienie dla grupy powyżej 70. roku życia - poinformował na konferencji prasowej w piątek przed południem szef kancelarii premiera i pełnomocnik do spraw szczepień Michał Dworczyk. Dodał, że "w całej Polsce zostało już tylko 150 tysięcy wolnych terminów i bardzo często są to pojedyncze terminy". - Ale chcemy i to możemy zrobić, zagwarantować, że każdy senior w Polsce, który będzie chciał, zostanie zaszczepiony - zapewniał Dworczyk.

Co zrobić, jeśli jednak nie udało się zapisać na szczepienie? Jeżeli seniorzy powyżej 70. roku życia, którzy rejestrują się przez stronę internetową, nie dostaną dostępnych wolnych terminów szczepień w swojej okolicy, mogą wypełnić formularz zgłoszenia. Gdy sytuacja się zmieni i pojawią się wolne terminy, seniorzy zostaną o tym poinformowani. Michał Dworczyk powiedział również w TVN24, że jeżeli senior dodzwoni się na infolinię i nie będzie już wolnych terminów do końca marca, to taki senior może zostawić swoje dane, a konsultanci oddzwonią do niego, gdy pojawią się wolne miejsca. Zaznaczył, że w takim przypadku seniorzy nie będą musieli ponownie dzwonić na infolinię. Wyjaśniamy, co zrobić, gdy nie ma dostępnych terminów na szczepienie.

A Wam udało się zapisać bądź zgłosić na szczepienie? Redakcja Kontaktu 24 czeka na Wasze informacje.