Zamknięty

Pisze o tym:

98 reporterów

Dodano:

98 materiałów

Czy popierasz zakaz handlu w niedzielę?

"Solidarność" domaga się zakazu handlu w niedzielę. Miałby on być niedozwolony również w święta, Wigilię i Wielką Sobotę. Wyjątkiem byłoby kilka niedziel w roku, między innymi niedziele przedświąteczne i tak zwane niedziele wyprzedażowe. Czy Waszym zdaniem to dobre rozwiązanie? A może nie zgadzacie się, żeby sklepy były zamknięte w ostatni dzień tygodnia?

Nie ma unijnych przepisów, które dotyczyłyby niedzielnego handlu. To kraje członkowskie podejmują ostateczną decyzję, czy sklepy mogą być otwarte w tym dniu, czy też nie. W niedziele miałyby działać jedynie sklepy o powierzchni do 5 metrów kwadratowych, prowadzone przez właścicieli i członków ich rodzin, piekarnie, stacje benzynowe do 300 metrów kwadratowych, sklepy w szpitalach, na lotniskach, kwiaciarnie czy sklepy z dewocjonaliami.

Jak kupują w Unii?

Niedzielne zakupy bez ograniczeń mogą robić mieszkańcy Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Hiszpanii, Irlandii, Litwy, Łotwy, Malty, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Włoch, Wielkiej Brytanii i nadal Polski.

Niemal całkowity zakaz handlu w niedzielę i święta obowiązuje w Niemczech i Austrii. Częściowe restrykcje mają Belgia, Francja, Grecja, Holandia, Luksemburg, Holandia oraz Węgry.

A więcej o projekcie ustawy NSZZ Solidarność przeczytacie na tvn24bis.pl.