Temat w toku

Pisze o tym:

408 reporterów

Dodano:

408 materiałów

Czy Polski Ład wpłynął na wysokość Waszych wynagrodzeń?

10 stycznia na konta wielu osób wpłynęły wypłaty. Wielu z nas dowiedziało się, jak Polski Ład wpłynął na wysokość wynagrodzeń. Do tej pory na Kontakt 24 otrzymaliśmy informacje od nauczycieli, emerytów czy przedstawicieli służb mundurowych, których styczniowe pensje i świadczenia były niższe niż te z grudnia. Jak to wygląda w Waszym przypadku? Na Wasze opinie czekamy w naszym gorącym temacie.

Rafał Mundry o podatkach i wynagrodzeniach Źródło: tvn24

 

10 stycznia - dzień wypłat

Gościem poniedziałkowego programu "Wstajesz i wiesz" był analityk gospodarczy Rafał Mundry. Zwrócił uwagę na zamieszanie, jakie towarzyszyło wyliczaniu wynagrodzeń, które 10 stycznia wpłynęły na konta wielu Polaków. - Mówi się, że nawet ponad milion przedsiębiorstw płaci pensje pracownikom 10-go, czyli dokładnie dzisiaj. A tak naprawdę okazuje się, że nie wiadomo, jaką tę pensję wypłacić. Przygotowując, obliczając pensję, przygotowuje się ją kilkanaście dni wcześniej. Przygotowuje się paski płacowe, zleca się przelewy bankowe i ta pensja 10-go od północy przelewem bankowym ma wpływać na konto bankowe pracownika. Natomiast ja chcę powiedzieć o bardzo kuriozalnej sytuacji, jaką mieliśmy. Piątek po południu pracownicy kadr, pracownicy księgowi wychodzili z danego przedsiębiorstwa, wychodzili z pracy, a nagle się dowiadywali, że wieczorem w piątek w Dzienniku Ustaw pojawiało się nowe rozporządzenie Ministra Finansów, gdzie na nowo musieli obliczyć nowe pensje. I to jest po prostu coś niewyobrażalnego - mówił Rafał Mundry.

Rozmowę z ekonomistą Rafałem Mundrym zobacz tutaj.

Nowy Ład a wynagrodzenia

Rząd regularnie powtarza, że w efekcie zmian podatkowych w ramach Polskiego Ładu w portfelach Polaków zostanie więcej pieniędzy, nawet 17 mld zł rocznie. "Na samej reformie klina podatkowo-składkowego zyska 18 mln obywateli. Dla ok. 5 mln osób zmiany będą neutralne. W rezultacie reforma będzie korzystna lub co najmniej neutralna dla 90 proc. Polaków. Korzyści z Polskiego Ładu odczują pracownicy i przedsiębiorcy, którzy zarabiają do 5700 zł brutto miesięcznie" - wynika z zapewnień zamieszczonych na rządowej stronie.

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy między innymi informację od nauczyciela, który otrzymał pensję za styczeń niższą niż ta z grudnia. Wynagrodzenie brutto w obu miesiącach było takie samo i wynosiło 4100 złotych, kwota netto była jednak niższa o 276 złotych. O wyjaśnienie tej sytuacji TVN24 Biznes poprosił doradczynie podatkowe: Małgorzatę Samborską z Grant Thornton oraz Joannę Narkiewicz-Tarłowską z PwC.

Niższe pensje

"Jestem nauczycielem dyplomowanym. Dotychczas na rękę otrzymywałem 3360 złotych netto. Dzisiaj nie wierzyłem własnym oczom. Otrzymałem wypłatę 2920 złotych za 5 lat studiów wyrzeczeń z 16-letnim stażem. Jest to 440 złotych mniej na Polskim Ładzie - poinformował nas pan Dariusz z Wielkopolski.

Z kolei pan Ryszard z Mazowsza otrzymał w styczniu 400 złotych mniej. - Jestem nauczycielem dyplomowanym. Do tej pory otrzymywałem pensję w wysokości 3519 złotych na rękę. Wczoraj otrzymałem z tytułu wypłaty 3112 złotych. Wiem, że ten problem dotyczy wielu nauczycieli - przekazał.

- Pensja z grudnia wynosiła 3226 złotych, a teraz została pomniejszona o 293 złote i pensja w styczniu wyniosła 2933 złote. Jestem emerytowanym nauczycielem dyplomowanym. Przy takich zarobkach te 300 złotych to bardzo dużo - dodała pani Małgorzata z Małopolski.

Zmianę odczuli także przedstawiciele służb mundurowych. - Jestem emerytem wojskowym, po dwóch misjach w Afganistanie. Właśnie dostałem emeryturę mniejszą o 150 zł. Tak działa Polski Ład - napisał Dar1.

- Polski Ład zapomniał o emerytach służb mundurowych. Zdecydowana większość świadczeń zmniejszyła się od stycznia od 100zł w górę. Nie objęto tej grupy żadną ulgą dla klasy średniej. Czy zatem warto było narażać życie i zdrowie? Czuje się oszukany przez ten Rząd. Już wiem kto finansuje Polski Ład - skomentował Rozczarowany.

O problemach z Polskim Ładem czytaj też na tvn24.pl

Emeryci na minusie

Mniejsze świadczenia odebrało również wielu emerytów, którzy zgłosili się do redakcji Kontaktu 24. - Emerytura ta jest niższa od tej, którą normalnie dostaję o 201,20 złotych - mówił Tomasz Paczkowski. - W moim przypadku to 300 złotych, a wielu moich kolegów dostało 400 zł mniej - dodał Paweł Wojciechowski.

Zobacz materiał magazynu "Polska i Świat" o emeryturach w Polskim Ładzie.

Czy Wy również otrzymaliście niższe wynagrodzenie lub świadczenie? Czekamy na Wasze sygnały.