Czy Kościół i związki wyznaniowe powinny być uprzywilejowane w obrocie ziemią? Wasze opinie
Związki wyznaniowe, w tym Kościół Katolicki wyłączone spod ustawy ws. obrotu ziemią - taką poprawkę zgłosił w imieniu klubu parlamentarnego PiS poseł Krzysztof Ardanowski. Ta propozycja wywołała wśród internautów duże emocje.
Rządowy projekt ustawy, którego drugie czytanie odbyło się w środę w Sejmie, to jedna ze sztandarowych ustaw zapowiadanych w kampanii wyborczej przez PiS. Jego pierwsze czytanie odbyło się w połowie marca, po czym projekt został skierowany do komisji.
Projekt od początku budzi wiele kontrowersji. Przeciwnicy tej regulacji podkreślają, że projekt narusza prawa własności oraz że zbytnio ingeruje w prywatny obrót ziemią. Ponadto może doprowadzić do istotnego spadku cen gruntów rolnych.
Podczas środowego posiedzenia komisji rolnictwa i rozwoju wsi posłowie opozycji oraz PiS zgłosili 53 poprawki do projektu ustawy. Największe emocje wzbudziła zmiana, która wyłącza spod ustawy Kościół katolicki.
Prawo i Sprawiedliwość chce bowiem, by nabywcą nieruchomości rolnej mógł być nie tylko rolnik indywidualny, ale również związki wyznaniowe, w tym Kościół katolicki.
W obecnym projekcie ustawy taki wyjątek przewidziano bowiem tylko dla "osoby bliskiej zbywcy, jednostki samorządu terytorialnego, Skarbu Państwa lub działającej na jego rzecz Agencji".
W czwartek za ustawą, która zakłada wstrzymanie sprzedaży ziemi z zasobów Skarbu Państwa na 5 lat oraz zmianę zasad obrotu gruntami rolnymi, głosowało 233 posłów, przeciw 195, wstrzymało się 18. Ma ona zapobiec spekulacjom w obrocie ziemią. Podstawową formą zagospodarowania państwowej ziemi ma być dzierżawa. Na specjalne traktowanie mogą liczyć kościoły i związki wyznaniowe.

Nie powinno być zgody na zakup ziemi przez związki wyznaniowe i kościoły oraz pseudo-kościoły. Ma to szczególne znaczenie, gdy na terenie Polski jest zarejestrowanych wiele związków wyznaniowych, które z religią ma tyle wspólnego ....co lot w kosmos. Szczególnie niebezpieczne są związki muzułmańskie,...





Od kiedy kościół nabył prawa rolników, czyżby wszyscy uprawiali ziemię w kościołach i gminach wyznaniowych??????? Normalny obywatel nie kupi jak nie będzie miał takich uprawnień, nie będzie miał koło 300 ha ziemi rolnej, własnej, z z użytkiem wieczystym, uprawianej przez siebie, mieszkał co najmniej...

Oczywiście, że TAK

Widzę że wszyscy są na Nie. A ktoś mi powie dlaczego Polak który poszedł sobie do seminarium nie może kupić ziemi i zbudować sobie kościoła? Przecież o jest totalna głupota to co wygadujecie... Mówiąc kościół chodzi o Polski Episkopat. Który jest podległy pod Watykan tak jak polska pod UE. Tak więc nie...



