tvnpix
Foto: Tomasz Iwaniuk

Częściowe zaćmienie Słońca w Polsce. Tak wyglądało u Reporterów 24

W czwartek przed południem miało miejsce zaćmienie Słońca, które w Polsce jest widoczne jako częściowe. W różnych miejscach prowadzone były pokazy tego zjawiska przy pomocy odpowiednio wyposażonych teleskopów. Swoimi fotografiami zaćmienia podzielili się z nami Reporterzy 24.

 

 

 

 

 

 

Zaćmienia Słońca następują w momencie, gdy Księżyc w swoim ruchu dookoła Ziemi znajdzie się na linii widzenia Słońce-Ziemia. Jest wtedy w nowiu, ale ze względu na to, że jego orbita nie jest idealnie kołowa i ma pewne nachylenie względem płaszczyzny orbity Ziemi dookoła Słońca, to zaćmienia nie zachodzą przy każdym nowiu.

Najbardziej spektakularne są zaćmienia całkowite, gdy cała tarcza słoneczna zostaje zakryta i wtedy widzimy dookoła koronę słoneczną. W przypadku, gdy część tarczy pozostaje widoczna, mówimy o częściowym. Są też zaćmienia zwane obrączkowymi i to właśnie do tej kategorii należeć będzie to dzisiejsze. Przy zaćmieniu obrączkowym cała tarcza Księżyca przesłania Słońce, ale Księżyc jest zbyt daleko od naszej planety i widoczny na niebie kątowy rozmiar jego tarczy jest mniejszy niż rozmiar tarczy Słońca. W takiej sytuacji wokół ciemnej tarczy naszego naturalnego satelity widać jasny pierścień.

Spora atrakcja turystyczna

Już w starożytności potrafiono przewidywać momenty zaćmień Słońca. Obecnie zaćmienia całkowite to także całkiem spora atrakcja turystyczna, potrafiąca zachęcić mnóstwo osób do wybrania się do kraju, przez który przebiega pas zaćmienia całkowitego.

10 czerwca pas, w którym będzie można zobaczyć zaćmienie obrączkowe, przebiegł przez Kanadę, Grenlandię, biegun północny i wschodni kraniec Azji. Maksymalnie faza zaćmienia obrączkowego trwała 3 minuty i 51 sekund.

W naszym kraju zjawisko to można było zobaczyć jako zaćmienie częściowe. W Warszawie rozpoczęło się o godzinie 11.55, maksymalną fazę około 0,20 osiągnęło o 12.54, a zakończyło się o 13.54. W innych miejscowościach poszczególne momenty mogą różnić się o kilka lub kilkanaście minut. Największa faza była widoczna w północnej Polsce.

Czytaj więcej na tvnmeteo.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor: anw,ps/dd Źródło: tvnmeteo.pl, Kontakt 24