tvnpix

"Cześć i chwała bohaterom" na Trafalgar Square

W sobotę Polacy w Londynie uczcili Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przemarszem ulicami stolicy Wielkiej Brytanii. Uczestnicy zgromadzili się o godzinie 14 na Trafalgar Square. Zdjęcia i wideo z obchodów zamieścił w serwisie Kontaktu 24 @Maliki.

Polscy emigranci zebrali się na Trafalgar Square, skąd mieli przemaszerować na Whitehall, ulicę na której skupione są rządowe budynki, m.in. biuro premiera Wielkiej Brytanii, gdzie zaplanowana okolicznościowe przemówienia. Podczas manifestacji organizatorzy mieli przedstawić sylwetki najważniejszych Żołnierzy Wyklętych.

Organizatorzy zachęcali uczestników do zaopatrzenia się w transparenty z napisami w języku angielskim "Damned Soldiers" lub "Cursed Soldiers". Na Trafalgar Square pojawiły się jednak też takie nie związane z obchodzoną uroczystością, m.in. kibiców piłki nożnej.

Hołd bohaterom

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowił w 2011 r. parlament w hołdzie bohaterom antykomunistycznego podziemia. Data 1 marca upamiętnia wykonanie wyroku śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazurowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce. Zostali zastrzeleni w mokotowskim więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie w 1951 r.

Demonstracja planowo miała zakończyć się przed godziną 17.

Autor: aolsz/rs