Zamknięty

Pisze o tym:

328 reporterów

Dodano:

619 materiałów

Czasem słoneczna, czasem śnieżna. Zima w Waszych obiektywach

21 grudnia rozpoczęła się astronomiczna zima. Noc była najdłuższa, a dzień trwał niespełna 8 godzin. Kalendarzowa zima zagościła dzień później.


W tym roku astronomiczna zima rozpoczęła się 21 grudnia.
O godzinie 16.59 Słońce górowało w zenicie nad zwrotnikiem Koziorożca. Na półkuli północnej był wtedy najmniejszy kąt padania promieni słonecznych, z kolei na półkuli południowej zaczęło się lato.

Okres zimowy potrwa do 20 marca, kiedy to Słońce przejdzie przez punkt Barana (punkt równonocy wiosennej) i zacznie się astronomiczna wiosna. Zima trwać będzie u nas przez 88 dni 23 godziny i 34 minuty.

Cieszycie się, że zima nadeszła? Lubicie biały krajobraz i zabawy na śniegu czy wolelibyście zapaść w zimowy sen i obudzić się, gdy będzie już ciepło i słonecznie?

Dla wielu krótkie dni to jedna z największych wad zimy. Warto zwrócić jednak uwagę na możliwości płynące z dłuższych nocy. Ze względu na szybkie zapadanie ciemności, zima, a szczególnie jej początek, może być dobrą okazją do spojrzenia na obiekty nocnego nieba i obserwację zjawisk astronomicznych.

Na początku astronomicznej zimy po zachodzie Słońca widoczna jest Wenus, a dodatkowo także Saturn i Jowisz - wszystkie trzy ustawione na niebie w jednej linii. Są to jasne planety i bez trudu można je dostrzec gołym okiem. Widowiskowe okazują się koniunkcje Księżyca z wymienionymi planetami. Warto wytężyć także wzrok w poszukiwaniu gwiazdozbiorów Kasjopei czy Oriona.