tvnpix
Foto: maniek163

"Czarny Protest" w całej Polsce. "Żadnych kompromisów", "kobieta to nie inkubator"

Tysiące osób ubranych na czarno i jeden cel - pokazać sprzeciw wobec projektu nowej ustawy antyaborcyjnej zaostrzającej obowiązujące przepisy. "Czarny Protest" zorganizowano w niedzielę w wielu miastach Polski. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia z Krakowa.

Kraków, Łódź, Poznań, Warszawa, Szczecin, Białystok - między innymi na ulicach tych miast Partia Razem zorganizowała demonstracje. Przeciwnicy uchwalenia nowej ustawy antyaborcyjnej, uzbrojeni w transparenty, głośno wyrażali swoje niezadowolenie.

"Kobieta to nie inkubator"

Na krakowskim rynku setki osób wykrzyczały tzw. "listę hańby", na której znalazły się nazwiska posłów, którzy głosowali za ustawą zaostrzającą prawo, a także tych, którzy odrzucili tę liberalizującą.

- Aborcja powinna być legalna, jest to podstawowe prawo kobiet. To konieczne dla ich zdrowia, one powinny decydować, czy chcą przeprowadzić aborcję, czy nie - zauważał jeden z mężczyzn obecnych na krakowskim rynku.

Widać było transparenty z hasłami: "Odrzućcie tę ustawę", "państwo, które odmawia aborcji zgwałconej kobiecie kończy to, co zaczął gwałciciel", "kobieta to nie inkubator" czy "żadnych kompromisów w sprawie naszych ciał", "dziewczyny nie chcą doktryny".

Wielu trzymało też w rękach wieszaki - symbol cierpienia kobiet w niechcianej ciąży, który służył dawniej do wywoływania poronień.

"Im większa ignorancja, tym łatwiej manipulować"

Frekwencja dopisała również w Łodzi. Zebrani na pasażu Schillera mieli prosty przekaz dla polityków: - Żeby się zastanowili jak by postępowali, gdyby dotyczyły to ich żon, sióstr i ich dzieci - tłumaczyła młoda, rozgoryczona dziewczyna.

Brak edukacji, brak biologii na lekcjach w nowym programie. Chodzi o to, żeby rządzić duszami, żeby nikt nic nie wiedział. Im większa ignorancja, tym łatwiej manipulować ludźmi

uczestniczka protestu

- Proponuję, żeby sami adoptowali piątkę upośledzonych dzieci i zajęli się ich wychowaniem - dodała inna demonstrantka.

Wszyscy zgromadzeni zdają sobie sprawę, że ich głos może zostać niewysłuchany, ale, jak przekonują, trzeba próbować. - Nawet jeżeli skała jest lita, to trzeba się starać przeciwdziałać temu co się dzieje. Brak edukacji, brak biologii na lekcjach w nowym programie. Chodzi o to, żeby rządzić duszami, żeby nikt nic nie wiedział. Im większa ignorancja, tym łatwiej manipulować ludźmi - uważa uczestniczka protestu.

Cali na czarno

Protesty zaczęły się po tym, jak Sejm zdecydował o przekazaniu do pracy w komisjach projektu zaostrzającego obowiązujące przepisy, po czym, tego samego dnia, odrzucił projekt obywatelski, który miał liberalizować prawo aborcyjne.

Osoby uczestniczące w "Czarnym Proteście" wyrażają swój sprzeciw wobec zaostrzaniu przepisów aborcyjnych, ubierając się na czarno i zamieszczając na portalach społecznościowych swoje zdjęcie oznaczone hasztagiem #CzarnyProtest.

O protestach czytaj też na tvn24.pl

 

Autor: ib,ank//tka