tvnpix
Z kamienicy ewakuowano mieszkańców, Foto: Telewizja Kodzka

Czad w kamienicy. Dziewięć osób w szpitalu

Dziewięć osób trafiło do szpitala z objawami zatrucia tlenkiem węgla w jednej z kamienic w Kłodzku (woj. dolnośląskie). Jak podała straż pożarna, przyczyną była najprawdopodobniej niesprawna wentylacja. Informację otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Pierwsze zgłoszenie kłodzka straż pożarna otrzymała po godz. 4. W jednej ze starych kamienic przy ulicy Wojska Polskiego doszło do podtrucia tlenkiem węgla.

- Z budynku ewakuowano 18 osób, czyli wszystkich mieszkańców - wyjaśnił asp. Janusz Marnik, rzecznik tamtejszej straży pożarnej.

O zagrożeniu pogotowie ratunkowe w Kłodzku poinformował 10-letni chłopiec, jeden z mieszkańców kamienicy. "Moja mama i tata. Mamie leci coś białego z buzi, leży w wannie. Tata leży w kuchni, ranny" - słychać na nagraniu służb ratunkowych.

ZOBACZ WIDEO NA TVN24.PL

Dziewięć osób w szpitalu

- Na miejscu lekarz zadecydował o zabraniu do szpitala dziewięciu osób, w tym sześciorga dzieci. Jedna z kobiet była nieprzytomna - tłumaczył strażak. Dwoje dzieci wypisano już ze szpitala, natomiast czwórka wciąż pozostaje na obserwacji. Jak poinformował portal tvn24.pl, wiadomo, że życiu żadnemu z tych osób nie zagraża niebezpieczeństwo.

- Ze wstępnych ustaleń wynika, że przyczyną zatrucia był niedrożny kanał wentylacyjny piecyka do podgrzewania wody - sprecyzował asp. Marnik. - W jednym z mieszkań kamienicy stężenie tlenku węgla było bardzo duże, natomiast w innych lokalach podwyższone - poinformował strażak. Jak dodał, gaz najprawdopodobniej rozprzestrzenił po budynku się kanałami wentylacyjnymi.

- Na miejscu była też policja i pogotowie gazowe. Dokładne przyczyny będą ustalane - wyjaśnił rzecznik. - Kamienica została już przekazana zarządcy i część mieszkańców po przewietrzeniu lokali wróciła do środka. Jednak do czasu sprawdzenia instalacji gazowej została ona odłączona - podsumował.

Reporter TVN24 o zdarzeniach w Kłodzku
Reporter TVN24 o zdarzeniach w Kłodzku Źródło: tvn24

Cichy zabójca

Tlenek węgla ma silne własności toksyczne. Jest gazem bezwonnym, bezbarwnym i pozbawionym smaku, dlatego nie da się go wyczuć zmysłami. Gromadzący się głównie pod sufitem tlenek węgla blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w czerwonych ciałkach krwi, co może spowodować śmierć przez uduszenie.

Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych – wentylacyjnych i dymowych. Aby uniknąć zaczadzenia należy m.in. regularnie sprawdzać szczelność tych przewodów, często wietrzyć newralgiczne pomieszczenia (np. kuchnie czy łazienki) oraz nie bagatelizować objawów duszności, bólu głowy, nudności, osłabienia czy problemów z oddychaniem, ponieważ mogą być sygnałem zaczadzenia.

Autor: kab//tka

Komentarze (1)

Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
~Gość

dzielny chlopiec
:))))

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   • Udostępnij komentarz w:
   • Kopiuj
   Pomoc | Zasady forum
   Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.