MATERIAŁ INTERNAUTY

Cywiński w Stowarzyszeniu Memoriał

Zarząd Stowarzyszenia Memoriał w Moskwie przyjął do swego grona Piotra M.A. Cywińskiego, dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Istotną częścią działalności Memoriału są studia nad polskimi ofiarami represji, w tym zbrodni katyńskiej.

 

- Odbieram tę decyzję jako bardzo ważny krok w kierunku coraz bardziej wspólnego myślenia i działania na rzecz pamięci o tak licznych, niewinnych ofiarach wielkich totalitaryzmów XX wieku, a także na rzecz spraw nierozerwalnie złączonych z przestrzeganiem praw człowieka i podstawowych wolności obywatelskich - ocenia Piotr Cywiński.

Memoriał jest niezależną pozarządową organizacją rosyjską, która dokumentuje i upowszechnia wiedzę o ofiarach represji komunistycznych, a także zajmuje się ochroną praw człowieka w Rosji i krajach byłego ZSRR. Oficjalnie działa od 1989 roku, a wśród ojców założycieli byli m.in. Andriej Sacharow i Siergiej Kowalow.

- Dyrektor Cywiński wielokrotnie był uczestnikiem, wraz z aktywistami Memoriału, w wielu wydarzeniach poświęconych pamięci byłych więźniów sowieckich łagrów, m.in. na terenie zamkniętego niedawno Muzeum Represji Politycznych w obszarze byłego obozu dla więźniów politycznych Perm-36 u podnóża Uralu. Od 2012 roku szef Memoriału Arsenij Rogiński jest członkiem Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej - podaje Bartosz Bartyzel, rzecznik Muzeum.

- Od lat wzmacniamy wymianę doświadczeń z różnymi ludźmi Memoriału, których postawy i poświęcenie osobiste bardzo cenię i podziwiam - zapewnia dyrektor Miejsca Pamięci.

Istotną częścią działalności Memoriału są studia nad polskimi ofiarami represji, w tym zbrodni katyńskiej. 10 lat temu powstała Komisja Polska Stowarzyszenia, której koordynatorem jest Aleksander Gurjanow. Memoriał od 1992 roku ściśle współpracuje z Ośrodkiem Karta tworząc Indeks Represjonowanych. To całościowa imienna dokumentacja losów obywateli polskich represjonowanych przez organa władzy sowieckiej w latach 1939-56. Zweryfikowane dane publikowane są w postaci tomów obejmujących ofiary różnych kategorii represji.

Komentarze (0)

Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Pomoc | Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.