tvnpix

Cyklon Stefan: powalone drzewa, zerwane elewacje. 60 tys. odbiorców bez prądu

Cyklon Stefan, który we wtorek przechodził przez Polskę, przyczynił się do pozbawienia prądu 60 tys. odbiorców. Silny wiatr zrywał linie wysokiego napięcia, łamał drzewa i paraliżował ruch lotniczy, drogowy i kolejowy. Strażacy mieli pełne ręce roboty. Zdjęcia i filmy dostaliśmy na Kontakt 24

 

 

 

 

Aż 20 tys. odbiorców z 60 tys. pozbawionych prądu pochodzi z woj. lubelskiego. W woj. warmińsko-mazurskim w poniedziałek po południu prądu nie miało 4,4 tys odbiorców.

Jak poinformowała Agnieszka Tyszkiewicz z PGE Dystrybucja w Białymstoku, liczba odbiorców bez prądu we wschodniej części woj. warmińsko-mazurskiego waha się z uwagi na zmienne warunki pogodowe oraz występujące przełączenia w sieci elektroenergetycznej, które mają na celu przywrócenie zasilania.

W Podlaskiem po południu bez prądu pozostawało ok. 11,5 tys. odbiorców. Byli to głównie odbiorcy z obszarów wiejskich.

Ponad 400 interwencji straży pożarnej

Silny wiatr wtargnął nad Polskę w poniedziałek od północy. Dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku Waldemar Świąder poinformował, że wiatr nie spowodował żadnych problemów związanych z dostawami prądu.

Odmienna sytuacja była w Zachodniopomorskiem, gdzie w poniedziałek po południu w regionie bez prądu było około 900 odbiorców.

Rzecznik PSP Paweł Frątczak powiedział, że strażacy interweniowali do tej pory ponad 400 razy, głównie w woj. lubelskim, łódzkim, warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim i pomorskim.

Całe Wybrzeże wietrzne

Wiatr dał się we znaki mieszkańcom Pomorza Zachodniego. Zaraz po godzinie 14 w poniedziałek w Świdwinie strażacy otrzymali zgłoszenie, że płaty blachy z poszycia Bramy Świdwińskiej mogą się oderwać w wyniku silnych porywów wiatru. Strażacy zabezpieczają konstrukcję bramy. O 14.30 w Lipnicy pod Szczecinkiem strażacy dostali informację o uszkodzeniu budynku mieszkalnego. Z jego dachu wiatr zerwał kilkanaście dachówek. Na szczęście przy tym zdarzeniu nikt nie ucierpiał.

W Darłówku powstały wysokie, sztormowe fale.

Wieje od wczesnego rana

Pierwsze mocniejsze porywy wiatru odnotowano w Szczecinie około godz. 4 nad ranem. Wtedy podmuchy osiągnęły wartości do 50 km/h. Po godzinie 6 wiało już z prędkością 75/h.

I powieje w nocy

W nocy temperatura może spaść do 0 st. C w okolicach Zielonej Góry. W północnej Polsce temperatura ma być nieco wyższa. Najcieplej będzie nad morzem - w Trójmieście termometry wskażą 4 st. C. Jednak mogą pojawić się tam opady deszczu. Padać będzie również na wschodzie kraju.

Wiatr w porywach na północnym wschodzie osiągnie prędkość do 80 km/h. Nad morzem ma wiać do 70 km/h, a na pozostałym obszarze kraju - do 60 km/h. Jedynie w górach osiągnie on prędkość 100 km/h.

Czytaj także na tvnmeteo.pl


 

 

 

 

Autor: PW,ab/rp,map Źródło: tvnmeteo.pl